Нивната „расправија“ ќе го чини многу Ливерпул

Последните 30 години, навивачите на Ливерпул го поставуваат истото прашање, а оваа сезона е поактуелна од кога и да било. Дали е ова конечно сезона за „црвените“, оној во кој Ливерпул ќе ја освои долгоочекуваната титула во Англиската лига?

После осум одиграни натпревари, Ливерпул има предност од осум бода во однос на  Манчестер Сити и многумина веруваат дека после европската круна, Јирген Клоп ќе ја донесе дома и домашната титула.

Најдобрите двајца напаѓачи „се скараа“  и не сакаат да соработуваат. Причината е најпрестижното индивидуално признание

Но, подучени од некое досегашно искуство, особено минатата година, сите на „Енфилд“ се крајно претпазливи  во врска со прогнозите за распоредот на клубовите на табелата во Премиер лигата.  Имено, двајца напаѓачи на Ливерпул „намерно“ не соработуваат затоа што сакаат по секоја цена да ја освојат Златните копачка?!

Проблемот во тимот на Јирген Клоп детално го објасни британскиот „Дејли мејл“, кој подготви статистика за Мохамед Салах и Сади Мане и ги извлече следниве заклучоци од нив. Салах и Мане немаа никакви асистенции еден со друг уште од почетокот на сезоната, што е импресивен податок и јасно укажува дека нешто се случува во соблекувалната.

Расправијата датира од август, и како што одминуваше времето, кризата само се продлабочи, како што покажуваат бројките

Причината повеќе за ваквиот вид анализа се деталите од убедливата победа од 3-0 над Барнли. Беше тоа во август. Мане беше бесен со Салах што не му ја додаде топката во ситуација кога беше матиран  противничкиот голман. Точно, Ливерпул до денес има 100% ефект во Премиер лигата, но критичката јавност сега покрена приказна дека „црвените“ би можеле да бидат жртва на себичните амбиции на двајца конкуренти до крајот на сезоната кои се „борат“ да  го освојат едно од најпрестижните индивидуални признанија.

Мане ја  „спушти“ топката на земја и неодамна изјави дека Салах му е добар пријател на неговата  фрустрација на тој натпревар  била само заради неговата желба да  заврши натпреварот со што поголема победа.

Сепак, статистиката го вели следново. Салах не создаде ниту една шанса за Сенегалецот. Мане го програ Египќанецот четири пати, но без реализација. Оваа сезона, тие споделија само 26 додавања. Компаративно, тие одиграа 2996 минути минатата сезона имаа  217 додавања, со четири асистенции и 37 вкупни шанси. Горенаведените податоци се загрижувачки за некои навивачи на Ливерпул, додека останатите веруваат дека тоа е само дел од мала промена во тактичките идеи на Клоп.

Да се ​​потсетиме, Ливерпул заврши на второто место зад Манчестер Сити минатата сезона во Премиер лигата, иако во изминатите години тие освоени бодови ќе им  ја донесеа титулата. Салах и Мане имаа по 22 гола, исто како и Пјер-Емерик Аубамејанг.

Кој е поважен за Ливерпул - Мане или Салах?

Оваа сезона, Мане има подобра реализација од неговиот тимски колега и очигледно најголемиот конкурент на тимот, иако Роберто Фирмино е таму. Сенегалецот  26,32%  од шансите ги претвори во гол, за разлика од само 15,38% на Салах. Интересно е што Мане учествуваше во 30% од головите на Ливерпул оваа сезона, додека Салах е само пет проценти подобар. Ако започнат да соработуваат како што соработуваа  минатата година, овие бројки ќе бидат уште поубедливи.

Неодамна имаше анализа за тоа кој е поважен за Ливерпул - Мане или Салах , секако најважно за Ливерпул во трката за титули, кој ја чека повеќе 30 години, е дека двајцата да бидат на највисоко ниво и  да ги надминат меѓусебни несогласувања, доколку ги има.

Коментари

Популарно