ВИДЕО: Домашен чипс кој не ве дебелее

Ако сте љубител на грицки, а знаете колку можат да бидат важни за вашата килажа, ви претставуваме чипс кој не дебелее!

Се` што ви е потребно е компир, микробранова, сол, бибер и малку маслиново масло. Добро измиен компир исечкајте го на што потенки парчиња. Така подготвен посолете и ставете бибер по желба и ставете го на чинија која не пука во микробранова, па додадете малку маслиново масло. Потоа ставете ја чинијата со компири во микробранова печка и печете три до четири минути.

Погледнете го видеото за постпката да ви стане појасна:

Домашен крцкав помфрит

Дома кај нас сите го сакаме помфритот, не се готви често, ама кога ќе биде на трпезата тогаш се сите среќни. Ова е начин како тој да ви биде крцкав, секако ако тоа го посакувате. Компирите исечете ги најпрво на кругови, а потоа на стапчиња. Измијте ги па исушете ги со некоја кујнска крпа. (пацета по нашки ) Маслото загрејте го на не многу јака температура (кај мене од максимум 12, загревам на 7).

Ставете ги компирите да се пржат 8-9 мин. Извадете ги од маслото на книжна салфета да се исцедат. За тоа време засилете ја температурата на ринглата на максимум. Кога ќе се загрее маслото, вратете ги компирите да се допржат уште 2-3 мин. Одма ќе се забележи дека стануваат крцкави. Можете така да ги јадете, а можете и одозгора со рендано сиренце.

Коментари

Популарно