Фото: Мерлин Монро после таа

Необичната биографија на една од најистакнатите спортстки на 20 век, Катарина Вит, никогаш не остава никого рамнодушен.

Катарина Вит е родена на 3 декември 1965 година во западниот дел на Берлин. Од најраните денови, таа покажа талент за спорт, па затоа беше испратена во спортското средно училиште во Карл Маркс, денешниот Кемниц, поранешна Источна Германија

Пред неколку години таа направи документарен филм за нејзината фантастична кариера, а таа посвети голем дел на местото на нејзиниот најголем успех - Сараево.

Катарина Вит на Олимписките игри 1984 година во Сараево.

Ако кажете дека Катарина Вит беше најдобрата натпреварувачка во уметничко лизгање на сите времиња, има многу кои ќе тврдат дека не сте во право, но ретко кој нема да  се согласи дека таа беше најубава.

Да потсетиме, Катарина освои злато на Зимските олимписки игри во 1984 година во Сараево.

Во Сараево, на воодушевување на многумина, Катарина го освои златото со предност од една десетинка  пред фаворизираната Розалин Самерс од Америка. Германката успеа да изведе три троструки скока во слободната програма, што дотогаш не беше видео во женското лизгање.

Таа беше прогласена за „Спортистка на годината“ во Источна Германија и доби статус на модна и спортска икона.

По триумфот во Сараево, следуваше вистинското правило на Катарина Вит. Таа беше европски првак по ред: 1984, 1985, 1986, 1987 и 1988 година, а светската титула ја освои во 1984, 1985, 1987 и 1988 година.

Таа испушти злато само во 1986 година, кога беше втора. Во 1988 година, таа успеа да го одбрани своето олимписко злато во Калгари.

Таа не само што таа ги поместуваше границите на акробатиката и грациоозноста на натпревари, туку и ги турна границите со привлечни, честопати провокативни „фустани“ што ги носеше на натпреварите.

Таа за магазинот „“Mejl on sandej“ и ги откри своите откритија од досието што имаше можност да ја прочита по падот на Берлинскиот ид, односно ГДР. Таа зборуваше да ги отфрли обвиненијата дека е соработник на службата „Штази“. Таа доживеа голем шок кога дозна дека колку рано започнале да ја следат.

- Таа има осум години и е многу талентирана - напишана е првата реченица, што значи дека таа била под надзор како дете.

Тој тврди дека агентите напишале многу глупости во извештаите ...

- Во еден извештај тие напишале дека сум водела  љубов во хотелска соба од 20 до 20:07 часот! Јас, всушност, седев и разговарав со еден пријател. Во еден момент, неколку минути замолчивме, а она што тие го напишаа беше глупост .

Коментари

Популарно