Пет тајни на жените кои никогаш не се дебелеат и живеат најдолго

Жителите на Јапонија во последните над 20 години го држат светскиот рекорд како жени со најдолг животен век, а во просек живеат 84 и пол години. Освен тоа, речиси никогаш не се дебелеат. Во продолжение дознајте која е тајната на нивната долговечност и младоликост.

Јапонската писателка Наоми Моријама е авторка на книгата ‘Japanese Women Don’t Get Old or Fat’ (Јапонките не стареат и не се дебелеат) во која се откриени тајните на долговечноста и вечната младоликост на „чудесните” Јапонки. Жените во Јапонија се хранат исклучително здраво, а јапонската култура налага сервирање на мали порции.

Нивната исхрана претежно се состои од риба, алги, овошје, соја, ориз, зеленчук и зелен чај. Освен што е здрава, оваа храна има и анти-ејџ ефект поради кој Јапонките секогаш изгледаат младолико.

Наоми Моријама во својата книга открива 5 тајни за фантастичниот изглед на Јапонките.

1.Жените во Јапонија речиси секогаш јадат оброци подготвени дома кои претежно се состојат од риба на скара, ориз, варен зеленчук, супа, зелен чај и овошје. Јапонките конзумираат дури 10% од вкупната конзумација на риба во светот, а ја сочинуваат само 2% од светската популација.

2.Храната се вари или се прави на скара, а наместо леб Јапонките јадат ориз. Вообичаениот јапонски појадок го сочинуваат парче риба, ориз, тофу, алги, супа, млад лук, омлет и зелен чај, се’ во мали порции.

3.Слатките десерти се реткост во јапонската кујна, а и кога се јадат секогаш се работи за мали количини. Не е дека Јапонките не сакаат чоколади и колачи – едноставно се свесни за последиците и штетните нуспојави на слаткото по здравјето.

4.Родителите ги учат своите деца да јадат бавно и да го ценат секој залак. Поради тоа Јапонците никогаш не ја полнат чинијата до врвот и не сервираат големи порции, а секој вид храна се послужува одвоено.

5.„Вежбањето е дел од секојдневната рутина во Јапонија, а за да го одржат здравиот начин на живот, Јапонците изградија цела култура на возење велосипеди, пешачење и трчање”, заклучува Наоми Моријама во својата книга.

Видео: Цеца не издржа и се качи

 Синот на српската фолк-пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ- Вељко Ражнатовиќ,, организираше ергенска вечер една недела пред свадбата.

Вељко, заедно со своите пријатели, но и со својата мајка се забавуваше до раните утрински часови.

Цеца во еден момент се фати за микрофон, е качи на столче и ги запеа своите хитови „Наговори“ и „Личиш на мога оца“, на воодушевување на присутните. Пејачката и нејзиниот наследник цело време се прегрнувале.

На забавата имало и огномет.

Погледнете снимка од ергенската

Овие прашања за сekсoт ги мачат жените

Постојат многу прашања во врска со сексот, на кои жените не можат да го најдат одговор, од едноставна причина - срам им е да прашаат. Теми како што се мастурбација, чудни звуци и оргазам можат да бидат застрашувачки, но експертите за секс нудат охрабрувачки совети.

Сексолозите понудија одговори на шест прашања за кои жените ретко  дискутираат, пренесува Women's Health.

Дали е нормално мојот партнер да глуми оргазам?

Да. Толку многу се зборува за жените што  глумат оргазам, што честопати се заборава и на мажите. Всушност, голем број мажи признаваат дека го прават тоа понекогаш.

"Слично како и  жените. Способноста да се има оргазам може да биде под влијание на алкохол, замор, стрес и некои лекови", вели д-р Ван Кирк, додавајќи дека тоа не значи дека сексот бил лош.

Зарем е нормално повеќе да сакам анален отколку вагинален секс?

Да. Можеби ќе ве изненади, но жените кои пробале анален секс, велат дека имаат повеќе оргазми од оние што не го применуваат.

„Тоа се случува поради многуте нервни завршетоци во тој дел од телото“, тврди д-р Jessica O'Reilly.

Дали е нормално мојата вагина да „произведува“ звуци?

Да. Ненадејните звуци се нормален, па дури и неизбежен дел од вагиналниот секс. Сексологот Philippa Kaye вели дека е често случај воздухот да влезе во вагината за време на сексуалниот однос, што присилно излегува при промена на пози, што предизвикува такви звуци. Тој додава дека нема ништо не е вознемирувачко или срамно во тоа.

Дали е нормално мојот партнер да ја чувствува мојата спирала за време на сексот?

Да. Kaye рече дека не постои опасност за жената, како и за нејзиниот партнер. Сепак, постои можност ако спиралата не е добро прилагодена или пенисот на партнерот е преосетлив.

Дали е нормално да се самозадоволувам пет пати неделно?

Да. Жените обично тврдат дека мастурбираат помалку од мажите, но тоа не значи дека повеќе мастурбации се нездрави.

„Самозадоволувањето е нормална процес кај жените“, истакнува д-р Kelly Sushinsky, додавајќи дека жените треба да уживаат колку што сакаат, се додека тоа не ја загрозува нивната врска со партнерот.

Дали е нормално да бидам хетеро,  а во порно филмовите да ме палат само жени?

Да, Студијата на Центарот за зависност и ментално здравје покажа дека жените, без оглед на нивната сексуална ориентација, можат да бидат возбудени кога гледаат секс помѓу маж и жена и секс помеѓу две жени и дека нивните навики на гледање порно не ги одразуваат тајните сексуални желби.

Фото: Кија Коцкар во „невидено„ издание

  Кристина Кија Кокцар поранешната ријалити ѕвезда е една од најбараните пејачки денеска.

Сите шест нејзини песни завршија на прво место на Јутјуб трендинг листата, што е за секоја пофалба.

Покрај песните, познато е дека Кија привлекува внимание и на други начини. Овој пат, нејзиниот последен пост го запали  Инстаграм.

Таа објави фотографија на која носи бела маичка преку која нејзините брадавици се јасно видливи. За еден ден доби преку 20 илјади лајкови.

Неколку дена пред објавувањето на новата песна „Сањам“,  Коцкар не се огласуваше на социјалните мрежи, а сега фановите велат дека е здодевно без неа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🥰

A post shared by KIJA KOCKAR (@kijakockar) on

Популарно