Цеца доаѓа во Штип

Речиси сѐ е подготвено за 13-то издание на традиционалната манифестација „Штипска Пастрмајлијада“ која и годинава ќе се одржи во три вечери од 20 до 22 септември на старата позната локација Дујле.

„Промоцијата на штипската пастрмајлија ќе биде реализирана во три дена каде што ќе се служи пастрмајлија на штандови кои ќе бидат поставени по стариот концепт на истиот простор кај крстосницата Дујле.Ќе има околу 30 штанда со штипски угостители кои ќе ја служат пастрмајлијата со квалитет и реноме познато со децении наназад“,изјави Кирил Панајотов советник за односи со јавност.

Според Кирил Панајотов и оваа година ќе има богата музичка програма, но за разлика од претходните години ќе доминираат македонските музички имиња и групи.

Иако првично во јавноста се појави информација дека главна ѕвезда ќе биде Жељко Јоксимович, спонзорите сепак се одлучија за Цеца. Покрај неа штипјани ќе ги забавуваат и Тропико Бенд и Даниела Мартиновиќ.

„Петок(20.09) е резервиран најмногу за штипски артисти со групата Кентаур,Arre brothers band и завршната точка ќе ја имаат Нокаут и Игор Џамбазов.Во сабота(21.09) ќе настапуваат Мартинијан Кириловски и Антонија Гиговска и како главна ѕвезда Цеца Ражњатовиќ.Во недела(22.09) почнуваме со No End,Викторија Лоба,Tropico band завршно со ѕвездата од Хрватска Данијела Мартиновиќ“,изјави Кирил Панајотов советник за односи со јавност.

За познатиот штипски бренд и годинава главен организатор е општина Штип,а се очекува гости од цела држава,но и од регионот.

Фото. Прилепските џудисти го развеа Македонското знаме

Членовите на Џудо клуб “Бушидо” по трет пат  учествуваа на Меѓународниот џудо турнир “Трофеј Пантера 2019” во Бјелина, Република Српска.

На овој  меѓународен турнир учествуваа околу 800 такмичари,  а Прилепчани успеаа да освојат 17 медали.

Oва се освојувачите на медали:

– Сара Атанасоска 1 место; Теодора Ристеска 1 место; Елена Малиноска 1 место; Елеонора Илиоска 1 место; Матеј Малиноски 2 место; Сара Јанеска 3 место; Илчо Малиноски 3 место; Теона Ѓоргиоска 3 место; Стефани Илиеска 3 место; Филип Попоски 3 место; Милена Божиноска 3 место; Христијан Здравески 3 место; Давид Мицески 3 место; Матеа Илиеска 3 место; Филип Стојкоски 3 место; Анастасија Мицеска 3 место; Стефан Талески 3 место.

Видео: Соученички го „шамараа“ 15 годишното девојче

Видеото кое ја шокираше јавноста во регионот, а на кое две девојчиња малтретираат соученичка доби судски епилог. Настанот се случил во Брајево, Србија.

По налог на обвинителство за малолетници, полицијата во Србија поднесе кривична пријава за насилничко однесување против И.О. (15) и Д.И (14) кои во школски двор на училиштето „Кнез Сима Марковиќ“ ја шамарале и физички ја малтретирале А.М. (15), пренесува Курир.рс.

Две малолетнички во дворот на училиштето физички малтретираат врсничка, а видео од случката се појави и на социјалните мрежи каде згорен беше целиот регион, а по налог на обвинител заработиле и кривична пријава.

На снимката се гледа како едно од девојчињата, ја удира својата врсничка по глава и вели дека ќе помине и полошо ако каже на мајка си и почнува да ја удира додека другите деца дофрлуваат од страна.

Директорот на училиштето вели дека се превземени сите неопходни мерки, а девојчињата ќе бидат адекватно санкционирани.

Град Скопје „лови“со дрон

 Инспекторите на град Скопје  при вонреден инспекциски надзор со дрон, реализираа снимање на територијата на општината Сарај.  На сниимката било  забележано лице кое врши спалување на органски материјал. Со помош на дронот е направена снимка од процесот на спалување на отпадот, инспекторите го идентификуваа лицето и против него ќе биде поднесена пријава.

Сторен е прекршок по член 24 а и казнив по член 139 став 1.4 од Законот за управување со отпад. Казната за овој прекршок изнесува 1.000 евра.

Од градот информираат дека дронот ќе биде секојдневно ангажиран за снимање на теренот и за откривање на загадувачите на воздухот.

-На дронот има и камера за ноќно снимање, па со него ќе се вршат прелети и во текот на ноќта за лоцирање на критичните точки кои предизвикуваат загадување. Инспекторите се континуирано на терен, организирани во дежурства, и ја следат состојбата со загадувачите на животната средина. Потсетуваме дека сите земјоделци од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395 395 и на вработените во град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бесплатно ќе го собере нивниот растителен отпад и ќе го одложи во „Дрисла“.

Оваа активност е дел од заложбата за спречување на палењето на стрништата и на растителниот отпад од нивите, а со цел заштита на воздухот од загадување“, се вели во информацијата од град Скопје.

Популарно