Пипо Инзаги за денеска има само една желба

Денеска на програмата на италијанската Серија А, тимот на Болоња  ќе го пречека Лацио во натпревар кој ќе привлече големо внимание и поради можното враќање на клупата на Синиша Михајловиќ.

Михајловиќ посакал да седи на клупата за пресметката со „неговиот“ Лацио, меѓутоа засега докторите се уште немаат донесено конечна одлука дали ќе му дозволат да седи 90 минути покрај аут линијата.

За целата ситуација коментар даде и тренерот на Лацио и многу добар пријател на Михајловиќ, Симоне Инзаги.

– Моето мислење за Синиша? Пред се голем борец, сигурен сум дека ќе победи во оваа битка. Тој е мој драг пријател и мислам на него често. Кога прв пат стигнав во Рим ми помогна многу за да сесместам во градот. Заедно поделивме многу прекрасни победи. Ако не го прегрнам сега, тоа сигурно ќе го сторам на реваншот на „Олимпико“-изјави Инзаги.

Видео: Македонецот Волкановски е нов светски шампион во УФЦ…

Македонецот со австралиски пасош, Александар Волкановски е нов светски шампион во перолесна категорија во престижната УФЦ-серија.

31-годишниот Волкановски, препознатлив како „Александар Македонски“, како што нарекуваат медиумите, синоќа во Лас Вегас го совлада еден од најдобрите во историјата на овој спорт, Макс Холовеј.

Волкановски доминираше во текот на целиот меч и на крајот победи со едногласна одлука на судиите. Роден Шелихарбор во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од пелагониското село Беранци од каде на 15-годишна возраст се преселил во Австралија.

За шампионскиот појас дојде во можност да се бори откако претходно имаше 17 триумфи во низа во октагонот, од кои седум беа во најдобрата на светот во мешани боречки вештини, УФЦ-серијата.

Наскоро првото овосезонско „Ел Класико

Идната среда ќе се одигра  првото овосезонско „Ел Класико“  кое требаше де се одигра во октомври, но поради големите нереди во Каталонија истото беше одложено за 18 декември, Барселона ќе биде домаќин на Реал Мадрид. 

Но, ниту сега ситуацијата во каталонската престолнина не се подобри, протести има на секоја улица, па тамошните медиуми веќе започнаа со шпекулации за евентуално ново одложување. Наводно, од Реал посочиле дека нема да отпатуваат за Барселона, доколку домаќинот не им гарантира за нивната безбедност. 

На оваа тема утрово прес-конференција имаше министерот за внатрешни работи на Каталонија, кој откри дека ќе бидат ангажирани дури 3.000 специјалци за овој дуел да мине без никакви последици.

Големото дерби меѓу лутите ривали е закажано за в среда со почеток од 20:00 часот.

Голманот на Вардар не „издржа“ и се придружи на навивачите

После завршувањето на денешниот натпревар  со Шкендија голманот на Вардар, Филип Гачевски се придружи на навивачите на Вардар на западната трибина .

Заедно го прославија епитетот есенски првак за Вардар и разликата од 8 бодови пред Шкендија, иако денеска Вардарци можеа да имаат и недостижни 11 поени.

Популарно