Бенките се мапа на нашата личност и показател на иднината

Бенките се мапа на нашата личност и показател на иднината, тврдат кинеските астролози. Симон Вонг состави „Краток водич за бенки“ наведувајќи во него што претставуваат тие и што значи нивната положба.

Чело – Доколку се наоѓа на средина од челото, ќе ве следи лоша комуникација со авторитети. Ако бенката е на едната страна, тоа значи дека сте енергични и одлучни.

Очни капаци – Нестабилни семејни односи може да се кријат зад бенката на капакот од окото, додека пак бенката што се наоѓа под окото може да претставува претерана емотивна осетливост.

Веѓи – Бенка под веѓата означува добро здравје, а над – богатство без многу труд.

Уши – Ако на ресичката од увото имате бенка, значи дека сте добри, праведни и ценети во друштвото. Доколку е во увото, долго ќе живеете, а на врвот на увото значи дека сте многу интелигетни. Успешните луѓе имаат бенки на двете ува.

Раце – Ако имате бенка под лактот значи дека сте емпатични, а доколку е на дланката, означува дека сте многу талентирани за уметност.

Нозе – Личностите со изразена сексуалност имаат белег на колковите, а на колената имаат оние што се материјалисти. Лидерите имаат бенки на стапалата.

Врат – Бенка на ова место може да донесе големо животно разочарување. Ако бенката се наоѓа на средина од вратот, тоа значи дека личноста е проблематична.

Образи – Ако се наоѓа на преклопот на образот, тоа може да биде предзнак за големи несреќни случувања.

Нос – Без разлика на тоа дали се наоѓа на врвот или на средина од носот, бенката на тој дел од телото значи проблеми и тешка работа.

Усни – Ако бенката се наоѓа на аголот од горната уста, значи дека сте хедонист и естет. Доколку е на долната, децата ќе ви бидат успешни.

Стомак – Што поблиску до средината на стомакот се наоѓа вашиот белег, толку повеќе успех ќе ве следи во животот.

Грб – Успехот е гарантиран за они кои имаат бенки на грбот.

Задникот – Великодушни и хумани личности, кои уживаат во добрите вкусови, имаат бенка на ова место.

Гради – Белег на градите е знак за добра мајка, а на брадавицата наговестува дека ќе имате успешни и среќни деца.

Полицаец сопрел автомобил поради чудните меурчиња на предната гума

Полицаец во англиската покраина Дербишир минатата недела запрел автомобил со кој управувал возач кој едвај ги однел своите деца во училиштето.

На полиција вимание ѝ привлекла предната десна гума на автомобилот, на која имало ни помалку ни повеќе туку 13 меури.

Полицаецот го запрел и го испратил до најблиската гаража, каде што возачот ставил нова гума.

„Можеби оваа акција на возачот го спасила од трошоци за поправка. Или пак од нешто полошо“ – стои во објавата на Твитер од локалната полиција.

Вакви меури можат да настанат кога гумата е празна, а исто така некогаш настануваат од внатрешната страна па се невидливи. Поради тоа гумите треба многу често да ги проверувате затоа што не треба да се споменува што може да се случи доколку гумата пукне при голема брзина.

ВИДЕО: Близнаци станаа татковци во ист ден

Пат и Пол Јанг не се само посебни што се идентични близнаци, туку и затоа што и двајцата станаа татковци ист ден.

Новопечените татковци не го испланираа ова, ниту пак тоа е можно. Освен тоа, Пат дури и не знаел дека неговиот брат се обидува да зачне дете со сопругата. „Ешли и јас се обидуваме да добиеме бебе веќе една година, но немаше резултати. Ние дури и не знаевме дека и тие се обидуваат“, рече Пат.

Пат и Ешли станаа родители на момче на кое му дадоа име Џек Тод, додека во другата болница Пол и неговата сопруга Фелисија добија момче, Купер Кенет.

„Докторот рече дека веројатно ќе биде потребен царски рез. Се надевав дека нема да се случи. Породувањето почна околу 9. Додека се наближуваше крајот, сите гледаа кон часовникот“, рече Фелисија.

Едно лице беше особено среќно, а тоа беше бабата Тами. Таа на истиот ден пред 30 години ги роди своите синови. „Дури и во најлудите соништа не би помислила дека ќе добијат синови на истиот ден“, вели баба Тами. Бабата трчала од болница до болница за да биде присутна за двајцата синови на важниот момент.

-Кога Пат ја напиша пораката „Одиме во болница“, Пол му одговори,„ Веќе сме тука “, раскажува сопругата Фелисија.

Татковците сакаат нивните деца да бидат во добри односи, како што биле нивните, и тоа секако ќе придонесе за идните заеднички родендени.

„Тие ќе имаат заеднички роденденски забави. Мислам дека ќе биде забавно децата да растат вака, барем додека не станат постари“, вели Ешли.

Правилно поставени огледала во вашиот дом привлекуваат пари

За да го направите вашиот живот прекрасен, многу е важно да поставите правилно огледалата во вашиот дом.

Сите знаеме дека огледалата се некако со магични својства. Тие се присутни во многу бајки и според многу легенди тие се дел од разни ритуали на вештерки. Фенг Шуи исто така верува дека огледалата можат да имаат позитивен или негативен ефект врз енергијата во домот.

Според ова античко учење, формата на огледалото мора да биде избрана многу внимателно. Важно е дали е кружна или квадратна. Како и да е, за вашиот живот да биде прекрасен, многу е важно правилно да ги поставите во вашиот дом. Вреди да се напомене дека дури и мала промена во локацијата на огледалото во вашиот дом може да привлече огромни парични негативни текови во ... вашиот џеб. Така е. Излегува дека навистина можете да заработите повеќе пари ако со огледалата ја поправите енергијата во вашиот дом. Не верувате? Само обидете се!

Позитивен ефект

Огледало мора да има во ходникот. Ова е задолжително. Ако немате коридор, тогаш во ходникот. Сепак, многу е важно огледалото да не гледа директно на влезната врата. Во овој случај, позитивно преоптоварување на позитивниот проток на енергија може да се создаде однадвор. Ако нешто добро и светло сака да влезе во вашиот дом, тоа ќе се рефлектира во огледалото и нема да може да влезе.

Поставеното огледало пред вашиот плакар ќе ви го удвои богатството.

Добро е да се стават огледалата во северна насока, бидејќи многу научници веруваат дека богот на богатството се наоѓа на север и оваа насока е позитивна.

Ако имате сеф во вашиот дом, можете да поставите огледало во близина негова близина. Ова ќе привлече профит и поголем проток на пари кон него.

Важно е огледалата во вашата бања да бидат многу добро одржувани, да немаат пукнатини или  дамки. Добро е тие да се ставени на северниот или источниот ѕид. Ова ќе помогне да се елиминира негативната енергија. Огледалата во бањата, исто така треба да бидат осветлени многу добро!

Ако имате огледало во дневната соба, треба да се тави на растојание од 120 до 150 сантиметри од нивото на подот

Само не овде!

Југозападниот правец е за оган. Ставањето огледало на тоа место ја зголемува можноста за конфликти и кавги во вашиот живот.

Не се препорачува да се ставаат огледала едно против друго. Ова ќе ја зголеми вашата вознемиреност.

Забелешка

Мијте ги огледалата што е можно почесто (барем еднаш неделно). Се смета дека негативната енергија се акумулира на нивната површина.

Секој дом мора да има барем едно огледало во кое секој член на семејството може да се види себеси на целата висина. Добра идеја е да имате слободен простор над вашата глава, бидејќи тоа симболизира духовен и финансиски раст.

Популарно