Рускоска: Имаше интерес кај некои за спогодба

Вечерва во својата изјава за медиумите од страна на обвинителката Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција беше откриено дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет" се понудил да се спогоди и да сведочи, меѓутоа тоа не се случило, пренесува Фокус.

-Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази. Имаше интерес кај некои од осмничените за спогодба, не се поднесе званично барање, но побараа спогодба. Ќе видиме што ќе биде. Еден осомничен побара спогодба за обвинението кое ќе биде поднесено утре, рече Русковска.

За пратеничката Фросина Ременски, како и за другите осомничени во проширената истрага од предметот Рекет, рекла дека се барани само мерки за претпазливост: одземање на пасош, забрана за напуштање на престојувалиште, и еднаш неделно да се јавуваат во судот. Најави дека другите осомничени утре ќе дојдат да дадат исказ во судот.

Таа кажа дека документите од истрагата за „Рекет“ кои протекоа во јавноста, не се излезени од Обвинителството.

-Одговорно тврдам дека документите објавени од истрагата за Рекет не се излезени од Обвинителството. Може да се види дека оние документи кои протекоа се копии, а во Обвинителството ги има само оргиналите. Обвинителството доставува копии до Судот, рече Русковска.

Јасна Мандиќ, која е потпретседател на хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ и една од новоосомничените во проширената истрага за Рекет денеска беше донесена во Кривичниот суд да даде исказ за предметот Рекет. За неа обвинителството бара мерка притвор.

Нападната скопјанка во ресторан во Центар

Во Полициската станица Центар, Е.М.(35) од Скопје вчера во 18.00 часот пријавила дека во 02.00 часот во угостителски објект на бул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ била физички нападната од Д.Н. од Скопје.


Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Трагедија-Почина раперот Juice WRLD

 Рапер Juice WRLD, чие вистинско име е Џаред Хигинс, пoчина на 21-годишна возраст, пренесе интернет таблоидот TMZ повикувајќи се на неколку извори во полициjaта.

Американскиот рапер  утрово стигнал на меѓународниот аеродром во Чикаго, каде што допатувал од Калифорнија. Кога дokторите дошле на местото на настанот, тој kpварел од устата, но сѐ уште бил свесен.

Раперот веднаш бил пренесен во болницa, каде што починал. Причината за неговата сmpтт засега е непoзната.

Раперот Juice WRLD е најпознат по негвоите синглови „All Girls Are the Same“ и „Lucid Dreams“.

Во мај годинава тој беше прогласен за „Најдобар нов артист“ на церемонијата на врачувањето на наградите Billboard Music Awards, кои секоја година ги доделува реномираното музичко списание Billboard.

Повреден полицаец во обид да спречи грабеж

Еден полицаец е полесно повреден во обид да спречи грабеж во скопската населба Топана. Настанот се случил во маркетот „Кипер“ откако во него влегле две маскирани лица и го ограбиле. Во моментот на бегство ги пресретнал полицаецот кој се обидел да ги запре, но бил нападнат од разбојниците.

Според првичните податоци, полицискиот службеник немал сериозни повреди и не е во животна опасност.

Извор Алсат

Популарно