Засекогаш сама: Сестрата на Тоше со еден коментар покажа како се чувствува по 12 години

Вчера се навршија точно 12 години од прераното заминување на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески, па фановите во последниве неколку дена непрестано споделуваа фотографии, песни и раскажуваа спомени поврзани со него.

Дора Проеска не сака многу да се искпонира во јавноста, но на социјалните мрежи често поставува фотографии и комуницира со неговите фанови од целиот регион, па токму вчера на една од објавите откри како навистина се чувствува откако за жал нејзиниот брат засекогаш не напушти. „Засекогаш сама“, стои во коментарите под неговата слика.

Во многу прилики досега имавме шанса да слушнеме дека тие двајца беа премногу блиски, иако честопати поради патувањата и турнеите физички беа раздалечени.

Болката за неговата загуба е најголема кај потесниот круг на семејството, а неговата сестра Дора за „Фокус“ денес изјави дека ништо не е исто без Тоше.

„Животот ни застана и воопшто не е полесно. Ќе кажат дека времето лечи се, но за нас нема лек. Многу тешко се живее без Тошки“, кратко рече Проеска.

Исто така, во Крушево денеска пристигнаа учесниците во ултрамаратонот во чест на Тоше Проески кои беа пречекани од ученици, млади, вработени во институции, угостители, компании и граѓани со рози во рацете.

Розите беа оставани покрај патот при поминувањето на маратонците, а се слушаа песни на Тоше низ целиот град.

Во ултрамаратонот учествуваа 10 учесници кои трчаа во чест на пејачот од Нова градишка до Крушево. Дел од денешниот настан беаше и група од четворица велосипедисти кои со велосипеди ја поминаа истата релација, соопштуваат од општина Крушево.

Со цел да им се заблагодарат на маратонците, како што информираше неговиот пријател Стерули Штерјоски, семејството Проески им подари симболични подароци во вид на крст, слични како оние кои ги носеше и самиот Тоше.

Дали Мурињо постапи правилно во овој случај

Еден од најдобрите  фудбалски тренери во  изминатата деценија Жозе Мурињо со сопругата Матилда Фарија има две деца, и заедно се во брак цели 30 години.

Мурињо деновиве додека го коментирал супер дербито од англиската Премиер лига меѓу Ливерпул и Манчестер Сити е виден без венчалниот прстен, кој 30 години не го вадел од раката.

Португалскиот стратег и минатиот месец е снимен без бурмата за време на прошетка во близина на домот. Но,неговиот портпарол за медиумите изјавил „дека е се во ред во бракот на Мурињо“ и дополнил дека прстенот Жозе едноставно заборавил да го стави на прстот.

Жозе својата сопруга Матилда која е голема хуманитарка ја запознал уште во тинајџерските денови и од тогаш се заедно.

Минатата недела Матилда со нивните две деца 19- годишниот Жозе Јуниор и ќерката Матилда  која го славела 23 роденден била во Њујорк.

Но, медиумите информираат дека Матилда и Жозе од февруари годинава не се снимени заедно .

Нејзините совети ќе ви се најдат

Вообичаено во месец  ноември започнува сезоната на закиселување зелка н, а ние ви откриваме рецепт според кој Слободанка Рончевиќ од Србија ја закиселува својата зелка.

Слободанка и нејзиниот сопруг садат зелки во својата нива.

-Имаме седум хектари зелка, што е повеќе од 20 тони зелка. Освен зелка, одгледуваме и компир – раскажала Слободанка.

Додава дека не бара многу внимание, како морковот или компирот, само треба многу вода и мора да се чува од црви и инсекти, болести кои можат да ја уништат.

Таа открила и како ја закисeлува зелката која ја подготвува за зимница.

-Луѓето обично количината сол ја одредуваат според количината зелка, а тоа е грешка. Процентот на солта зависи од големината на бурето, па на буре од 100 литри одат 3 проценти сол, што е околу 3 килограми. Зелката потоа се полева со вода, бурето добро се затвора и за три недели ќе имате највкусна и најдобра зимница.

За вкусна сарма таа вели потребно ви е:

1,5 килограми кисела зелка, 750 грама мешано мелено месо, 250 грама сyви свински ребра, 200 грама лут колбас, 100 грама димена сланина, 50 грама ориз, 2 главици кромид, 3 лажици брашно, мелен бибер, бибер во зрно, сол, ловоров лист, црвен пипер и масло.

Главицата кисела зелка раздвоете ја на листови. За филот издинстајте го кромидот, додадете го оризот и меленото месо, послете и забиберете. Тргнете од оган, изладите и додадете јајце и сецкан колбас. Со листови зелка и сланина обложете го садот во кој ќе се вари сармата. Направете сарми, па меѓу нив ставајте парчиња ребра и сланина. Посипете со црвен пипер, ставете ловоров лист и бибер во црно, налејте со вода и варете.

Добар апетит.

На малиот Јане му е потребна помош

 Јане Николов (6) од с. Зрновци, Кочани,треба да оди на операција во Турција, а родителите ги замолија хуманите граѓани да помогнат кој колку може.

Иницијативата е од нивна пријателка која на Фејсбук го сподели апелот за помош со фотографии и документи за лекувањето, но и видео од малиот Јане кој сака да оздрави

Популарно