Правилно поставени огледала во вашиот дом привлекуваат пари

За да го направите вашиот живот прекрасен, многу е важно да поставите правилно огледалата во вашиот дом.

Сите знаеме дека огледалата се некако со магични својства. Тие се присутни во многу бајки и според многу легенди тие се дел од разни ритуали на вештерки. Фенг Шуи исто така верува дека огледалата можат да имаат позитивен или негативен ефект врз енергијата во домот.

Според ова античко учење, формата на огледалото мора да биде избрана многу внимателно. Важно е дали е кружна или квадратна. Како и да е, за вашиот живот да биде прекрасен, многу е важно правилно да ги поставите во вашиот дом. Вреди да се напомене дека дури и мала промена во локацијата на огледалото во вашиот дом може да привлече огромни парични негативни текови во ... вашиот џеб. Така е. Излегува дека навистина можете да заработите повеќе пари ако со огледалата ја поправите енергијата во вашиот дом. Не верувате? Само обидете се!

Позитивен ефект

Огледало мора да има во ходникот. Ова е задолжително. Ако немате коридор, тогаш во ходникот. Сепак, многу е важно огледалото да не гледа директно на влезната врата. Во овој случај, позитивно преоптоварување на позитивниот проток на енергија може да се создаде однадвор. Ако нешто добро и светло сака да влезе во вашиот дом, тоа ќе се рефлектира во огледалото и нема да може да влезе.

Поставеното огледало пред вашиот плакар ќе ви го удвои богатството.

Добро е да се стават огледалата во северна насока, бидејќи многу научници веруваат дека богот на богатството се наоѓа на север и оваа насока е позитивна.

Ако имате сеф во вашиот дом, можете да поставите огледало во близина негова близина. Ова ќе привлече профит и поголем проток на пари кон него.

Важно е огледалата во вашата бања да бидат многу добро одржувани, да немаат пукнатини или  дамки. Добро е тие да се ставени на северниот или источниот ѕид. Ова ќе помогне да се елиминира негативната енергија. Огледалата во бањата, исто така треба да бидат осветлени многу добро!

Ако имате огледало во дневната соба, треба да се тави на растојание од 120 до 150 сантиметри од нивото на подот

Само не овде!

Југозападниот правец е за оган. Ставањето огледало на тоа место ја зголемува можноста за конфликти и кавги во вашиот живот.

Не се препорачува да се ставаат огледала едно против друго. Ова ќе ја зголеми вашата вознемиреност.

Забелешка

Мијте ги огледалата што е можно почесто (барем еднаш неделно). Се смета дека негативната енергија се акумулира на нивната површина.

Секој дом мора да има барем едно огледало во кое секој член на семејството може да се види себеси на целата висина. Добра идеја е да имате слободен простор над вашата глава, бидејќи тоа симболизира духовен и финансиски раст.

ФОТО: Оваа вода е магична, кога ќе ја видите ќе останете без зборови

Кога го истражувате Перу и она што може да го видите во оваа далечна земја, затоа што малкумина имаат можност неколку пати да ја посетат, една од атракциите со кои може да се сретнете е „Палкеља Пукамајо“ позната како Црвена река.

Оваа необична река се наоѓа во областа Куско и може да се види само во сезоната на дождови кога порој на вода го мие речното корито. Бидејќи областа е полна со железен оксид, водата се појавува во црвена или розова боја, во зависност од делот на потокот и количината на железо во водата.

Текот на оваа „сезонска“ река е долг околу пет километри, кога се меша со останатите реки и ја губи својата необична и карактеристична боја.

Ако некој сака да го посети Перу во периодот во кој може да ја види Црвената река, тој треба да биде подготвен за лизгави патишта, поројни дождови, но и на фактот дека многу други знаменитости нема да бидат достапни за туристите поради временските услови.

Погледнете зошто децата родени во ноември се посебни

Децата родени во ноември се покрупни од нивните врсници, подобри спортисти се и живеат подолго, најчесто го прославуваат стотиот роденден, покажуваат некои научни истражувања.

Одвоивме шест причини зошто децата родени во ноември се посебни.

Покрупни бебиња

Децата родени во ова време од годината имаат тенденција да бидат со поголема родилна тежина и големина низ детството, за разлика од оние родени на лето. Истражување од Харвард покажува дека децата родени во постудените месеци се подолги при раѓање, потешки и повисоки до седумгодишна возраст.

Добри спортисти

Истражување за спортски способности на училишни деца откри дека оние родени во ноември се меѓу најспортски настроените, децата родени во овој месец често се 10 до 15 проценти подобри од нивните врсници на спортските тестирања.

Порано си легнуваат

Истражување покажа дека децата родени на пролет и во лето генерално одат подоцна во кревет за разлика од децата родени на есен и во зима. Науката вели дека децата родени во ноември не се ноќни птици како нивните врсници родени на пролет.

Има шанси да бидат леваци, особено момчињата

Според истражување направено од Универзитетот во Виена, бебињата родени од ноември до јануари имаат тенденција да бидат леваци. Истражување од 13.000 испитаници открива дека 7.5 проценти од жените и 8.8 проценти од мажите се леваци. Кога ги погледнале датумите на раѓање, најголемиот број леваци слават родендени меѓу ноември и јануари.

Имаат помал ризик од некои болести

Истражување во Обединетото Кралство покажува дека луѓето кои слават родендени во ноември имаат помал ризик да развијат автоимуни болести, како и мултипла склероза. Тоа се поврзува со нивото на витаминот Д во бременоста, при што идните мајки се изложени на сонце во летниот период.

Живеат подолго

Според истражување на Универзитетот во Чикаго, децата родени во ова време од годината најчесто го доживуваат нивниот стоти родендени, за разлика од родените во другите месеци. Науката докажува дека децата родени во ноември се поразлични од децата родени во другите месеци.

Со тоа се согласува и неврохирургот Расел Фостер од Универзитетот во Оксфорд, кој вели:

„Колку долго ќе живеете, колку висок ќе бидете, како ќе ви оди на училиште, каква ќе биде вашата тежина како возрасен, дали ќе развиете одредени болести зависи и од месецот во кој ќе се родите“.

ВИДЕО: Водителка сред дневник „прснала” од смеа

Метеорологот Џордан Вицел решил да се пошегува, па се појавил пред картата облечен како еднорог кој го нарекол Фердинанд, водителката на „Global Calgary” „прснала” од смеа и не можела да се соземе и покрај тоа што била пред камерите.

Сцената на воодушевување на многубројните гледачи се одвивала на Ноќта на вештерките, а снимката на Јутјуб досега е прегледана над два милиони пати. 

„Што се случува тука? Што е тоа што го носиш”, прашала една од водителките, а другата хистерично се смеела поради опуштениот метеоролог кој се однесувал како да е облечен како и секој друг ден.

„Денеска не се ни избричив, сметав дека тоа ќе придонесе кон целата работа”, рекол Вицел. Инаку, ова не е првпат тој да се појави во костим на работа и да ги насмее своите колеги.

Популарно