Фото: Тие сакаат да го заборават минатото

Секој холивудски актер има барем една улога во својата кариера на која не е многу горд. А, што ако баш тој нивен филмски карактер е токму она  по што фановите ги препознаваат ширум светот? Овие познати холивудски актери ги мразат своите улоги.

Случај со следните холивудски звезди кои заради парите заради лошата проценка прифатија улоги во филмови за кои денес немаат убави зборови.

Мет Дејмон - Борнов  ултиматум (2007)

Борнов  ултиматум  е третиот филм во серијалот за акција-трилер за поранешниот американски специјалец Џејсон Борн, инспириран од романите на Роберт Ладлам. Главната улога во овие филмови ја толкуваше Мет Дејмон, кој не уживаше во третиот дел од сагата.

Тој го обвини сценаристот Тони Гилрој за наводно слаб квалитет на филмот и рече дека смета оти Борновиот ултиматумот  ќе му ја уништи кариерата. На крајот се покажа дека филмот заработил 442,8 милиони долари само од билетите за кино.

Сара Џесика Пакер - Сексот и градот 2 (2010)

И покрај фактот дека филмот ги глуми Пенелопе Круз, Мајли Сајрус, Лиза Минели и Хајди Клум во филмот, публиката и критиката беа едногласни дека филмот е голем неуспех.

Во врска со улогата во овој филм, Сара Џесика Паркер рече: „За цело време на снимањето, сакав да не бидам таму. Јасно ми е дека не успеавме да направиме добар филм, но од друга страна, треба да се има предвид дека заработивме големи пари “.

Роберт Патинсон - Самрак (2008)

Роберт Патинсон не му се допаѓаат филмовите од серијалот „Самрак“. Не го сака ниту Едвард Кален, ликот што го толкуваше во нив и не разбира зошто  другите луѓе ги гледаат  овие филмови.

Роберт ја отвори душата во едно интервју: „Колку повеќе внимателно го читав сценариото, толку повеќе го мразев тој лик (Едвард). Плус, тој е 108, и тој сè уште е невин! Очигледно има некои проблеми ... “

Хали Бери - Жена-мачка (2014)

Пред објавувањето на филмот Жена мачка, Хали Бери беше на врвот на светот. Имаше неколку хит филмови по ред, Награда на Академија за најдобра актерка и „улога во многу успешниот филм“ за  Џејмс Бонд.

Кога ја доби Златната малина за титулата улога во филмот Жена мачка, Хели исто така беше свесна за тоа, па на церемонијата на доделување награди таа се насмевна: „Благодарам на студиото„Warner Bros “што ми дозволи да играм во таков ужасен филм. Мислам дека токму тоа ми требаше во кариерата - да паднам од врвот до дното! “

Џорџ Клуни - Бетмен и Робин (1997)

ЏорџКлуни никогаш не престанува да се извинува за играњето на филмот Бетмен и Робин. Тој тврди дека тој бил најлошиот филм Бетмен и повеќето луѓе се согласуваат со оваа изјава.

Клуни денес жали што ја избрал оваа улога мислејќи дека ќе го направи звезда и дека би било подобро за неговата кариера доколку тој решил да учествува во друг проект.

Виц на денот

Жена

Мујо и Хасо  седат во кафана и разговараат за жени. Хасо зборува цело време за плавуши со долги нозе и најголем број на градник, а Мујо само клима...

...со главата и не се изјаснува.

Хасо едно време му вика:

- Добро бе друже, пола саат збориме за жени, а ти уста не отвори!

- Абе Хасо, не сум ја така прибирлив како тебе...

- Е, добро, каква жена ти би сакал да имаш? – прашува Хасо

Мујо се насмевнал и му рекол:

- Паранормална!

Хасо збунето го погледнал па му вели:

- Е каква е таа паранормална?

Мујо одговара како од пушка:

- Да има пари и да е нормална!

Песна

Вие што викате дека песните на Адел се тажни..

Ја немате слушнато песната од Кисми  „На свадбата твоја’

Дневен хороскоп

Овен

Работа

Од посебна важност ви е  бидете забележани на различни страни и во таа смисла да ги користите вашите најсилни адути со кои располагате. Големите амбиции понекогаш носат голем број на нови проблеми.

Љубов

Вие не оставате многу простор на вашиот партнер за слободен избор, но за среќа делувате многу убедливо и заводливо. Свесно искористете го вашиот шарм во вистинска мера.

Здравје

Нема промени.

Лав

Работа

Користете ги своите вештини вешто во различни ситуации и не се откажувајте од вашите деловни визии. Успехот е на ваша страна сè додека имате јасна идеја за тоа што и колку сакате.

Љубов

Подготвени сте да направите скоро се за вашиот партнер, но под услов да не ја загрози вашата воспоставена доминација и интегритет. Понекогаш ви е тешко да претпоставувате различни мислења.

Здравје

Задоволително.

Девица

Работа

Важно е да имате деловна цел, но уште поважно, да го одредите вистинскиот начин или средствата што ќе ви овозможат успешно да ја постигнете. Делумните решенија само ве забавуваат.

Љубов

Очекувате повеќе од тоа што може партнерот или сака да ви обезбеди. Било кој од вас претерува во очекуваните барања или користи погрешни изговори.

ЗДдравје

Контролирајте го притисокот.

Терезија

Работа

Во согласност со претходното искуство, сега го менувате вашиот стил или деловна стратегија во однос на вашата околина. Имате значајна предност пред вашите соработници и не оставате ништо на случајот.

Љубов

Лесно го менувате вашиот емоционален интерес во зависност од расположението или луѓето што ги среќавате. Знаете како да се прилагодите.

Здравје

Добро се чувствувате.

Скорпија

Работа

Вие разбирате дека крајните резултати зависат од вашата способност правилно да се организирате. Вашето внимание го насочувате првенствено на основните цели, но не се откажувате од алтернативни идеи.

Љубов

Се чувствувате најдобро кога сте под строга контрола на важна лична животна ситуација, иако сè почесто партнерот е во состојба да ве изненади.

Здравје

Одлично.

Бик

Работа

Подготвени сте за професионално докажување под различни услови. Обрнете внимание на некои корисни информации што ќе ви го олеснат патот до успехот. Сметајте на нечија поддршка.

Љубов

Задоволството што го чувствувате во нечија близина може да ве исполни со позитивна енергија и да ги придвижи вашите субјективни граници. Уживајте во блиска компанија.

Здравје

Добро се чувствувате.

Близнаци

Работа

Во желба да постигнете извонредни резултати, вие се согласувате на одредена импровизација. Понекогаш без поголем ризик, не постои забележителен успех или поширок одек меѓу соработниците.

Љубов

Избегнувајте емоционални контрасти во реакциите. Вие го збунувате вашиот партнер со некои идеи или чести промени во мислењето. Тешко е да се држи чекор со вашето темпо кога ќе се занесете.

Здравје

Можна главоболка.

Рак

Работа

Имате доволно искуство реално да ги видите сите предности или недостатоци кои произлегуваат од можно деловно здружување. Размислете за тоа, интелектуалната способност е клучна во проценката на добра работа.

Љубов

Тешко е да се оддалечите од идеите што ги имате, но се чини дека некој нема доволно разбирање за вашите емотивни потреби. Без оглед на тоа, не паѓајте во меланхолија.

Здравје

Одморајте повеќе.

Стрелец

Работа

Можете да постигнете сè, кога сте во центарот на поголемите настани. Успехот ви е на дофат на раката, затоа сторете се’ што е потребно за да го извлечете максимумот од вашиот професионален живот.

Љубов

Понекогаш не се откажувате од вашите намери дури и по цена да ги натерате сите околу вас да размислуваат поинаку. Размислете внимателно, затоа што сè има цена што не треба да се игнорира.

Здравје

Нема промени.

Јарец

Работа

Имате тенденција да навлезете во премногу детали, но не е сè како што претпоставувате. Потребни ви се практични решенија и бидете сигурни дека го забрзувате вашето деловно темпо и завршувате сè што сте започнале.

Љубов

Барањата што ги упатувате на вашиот партнер не наидуваат на добар одект, но вие сте цврсто решени да го постигнете тоа што го сакате.

Здравје

Пазете се од повредата.

Водолија

Работа

Јасно ви е јасно дека во некои важни ситуации немате доволно влијание врз развојот на деловните настани. Побарајте поддршка или добар совет. Постојат решенија кои бараат нов компромис.

Љубов

Се трудите да оставите впечаток дека сè функционира на добар начин, но длабоко во себе потиснувате некои емотивни стравови и анксиозности.

Здравје

Добро се чувствувате.

Риби

Работа

Вие не сакате никој да ја промени вашата деловна ориентација или да управува со вашите планови. Треба да бидете детално информирани за сите можности. Комбинацијата на добра интуиција и аналитичко расудување носи нов успех.

Љубов

Можете да постигнете што сакате, без оглед на различните компликации што ве придружуваат или нечие забележливо незадоволство. Вие не се согласувате со емотивните компромиси што некој ви ги прави.

Здравје

Можност за настинка.

Кој ја купи Гранд продукција?

Нова ера - До крајот на годината, „Junajted medija“ ќе станат 100% сопственик на Гранд, што значи дека имињата на основачите и сосопствениците ќе бидат избришани во сите даночни  и други институции.

Саша Поповиќ и Лепа Брена, заедно со сопругот на Брена, Боба Живојиновиќ, го продадоа остатокот од 49 проценти од „Гранд продукција“ на „Јунајтед медиа“, кој веќе купи 51% од акциите во 2014 година, откриваат медиумите во регионот.

Двајцата на тој начин заработија вкупно уште 15 милиони евра, иста сума што ја добија пред пет години!

Целата продажба на трансакција ќе биде завршена до крајот на оваа година, што значи дека имињата на основачите и сосопствениците на „Гранд“ ќе бидат избришани од 2020 година во Агенцијата за деловни регистри.

За оваа тема се шпекулираше веќе некое време. Редакцијата на Курир.рс повеќе пати се обидуваше да добие официјални информации и потврди за трансакција во рамките на оваа компанија, но без никаков успех. Само неодамна, колегите од шоуто „Папарацо  лов“, повикувајќи се на нивните извори, објавија дека Поповиќ и пејачката се повлекуваат од „Гранд продукција“. - Саша Поповиќ и Лепа Брена за некој ден веќе нема да имаат ниту еден процент на сопственост на нивната голема продукција. Но, Саша ќе продолжи да  работи на постојаните емисии, само како креативен автор, продуцент или што и да се нарече, и тоа за плата.

Значи, со едноставни пресметки, заклучено е дека Поповиќ и Брена овој пат ќе добијат 15 милиони евра за продажба на остатокот од Гранд. Учеството на Саша во сопственичката структура беше 24 проценти, и затоа  ќе заработи 7.350.000 евра, додека пејачката поседува 25 проценти и таа ќе биде побогата за 7.650.000.

Контактиравме со Јован Лукиќ, директор на ПР-секторот во „Јунајтед Медиа“, кој не ги негираше овие информации, но ни наложи директно да контактираме со Гранд. Сепак, ниту тие не ни дадоа прецизен одговор. - Ние не даваме изјави за медиумите за деловната политика, како и за деловните планови на Гранд продукција - ни рекоа од прес-службата.

За потсетување  дека кога првиот дел од Гранд беше продаден во 2014 година, Курир.рс прв патја објави таа информација.

Популарно