ВИДЕО: Се закануваше на послабо и помладо момче, но не знаеше дека е боксер- горко се покаја

Снимка од тепачка во Казакстан пред влез на зграда покажа како изгледа кога го потценуваш противникот и што значи да се задеваш со погрешна личност.

Имено крупен маж со брада се расправа со значително поситно и помладо момче и се делува како да ја држи ситуаијата под контрола, но во еден момент доаѓа до пресврт.

Наизглед послабото момче било познавач на боречки вештини, па со два удари го нокаутира противникот.

Да ја покажеме нашата хуманост

Оваа сторија не е измислена,ова е реален живот, а вие сте многу среќни запомнете и бидете секој ден благодарни.

Мултиплекс склероза се вика таа, со која морам да живеам.

Ми ги украде сите соништа постепено ми земаше се дел по дел.

Толку беше брзо тоа , иако години во прашање беа,а за мене само момент кога се најдов во кревет целосно неподвижна, без нозе, без раце ,без воздух,со никаква сила, дури ни да зборувам.

Во тој момент имав две опции да изберам да живеам и да се борам или да се откажам.

Со мене беше и се уште е по овој пат се додека не успееме мојата ќерка.

Тогаш штотуку го запозна животот тоа дете се соочи со сурова реалност.

И така двете сами со сменати улоги јас дете таа мајка тргнавме да се спротивставиме на третата што непоканета ни дојде да ни ги сруши животите "мултиплекс склероза".

Со помош и подршка од хумани луѓе во декември ја направив првата трансплатација со матични клетки,во септември оваа година треба и втора, а веднаш ги почувствував првите подобрувања.Но, не е толку лесно ,ова е долг пат и тешка борба и сега сум на рехабилитација со роботика во Ниш во Србија.

Во потрага по животот , по здравјето , ние двете ,ќерка ми и јас,пропатувавме многу.

Јас сега кон вас упатувам голема молба, да не подржите до крај , се додека стигнеме до целта.

Оваа неколку месечна рехабилитација не дели малку од успехот.

Донирајте на броевете

ТЕЛЕКОМ 143 121

А1 143 474

И на сметките

500600016598443

Стопанска банка АД Битола

IBAN Mk07500080003654013

SWIFT STBBMK22

Stopanska banka AD Bitola

НАШЕТО МАЛКУ НЕКОМУ ЗНАЧИ МНОГУ 

Педикирот е најефективниот начин да ја истакнете убавината на вашите стапала

Педикирот е најефективниот начин да ја истакнете убавината на вашите стапала.

Вистински негуваната жена никогаш не ги занемарува своите стапала, без разлика дали ѝ се сокриени во топли чизми преку зимата или се на показ пред сите во текот на летото. Но, ако и вам чизмите ви помогнаа да заборавите на негата на стапалата, сега е моментот да си ја исправите грешката.

Педикирот може да биде едноставен, лесен и забавен, а резултатите секогаш ќе направат да се почувствувате подобро.

Освен што ќе ви овозможи да го подобрите изгледот на ноктите и кожата, ќе ви помогне да си ја подобрите циркулацијата во нозете и да го спречите враснувањето на ноктите во кожата.

Доколку сакате сами да се погрижите за вашите стапала и да постигнете беспрекорен изглед, можете да си направите домашен педикир, но нема да згрешите и ако оставите професионалците да се погрижат за вас. Нашите пријатели од Spectra Nail Bar (телефон за закажување 078 873 703) ќе ви помогнат вашите стапала да бидат секогаш убави, меки и негувани.

Прекрасни и моќни: Нова единка од реткиот балкански рис заловена кај Стража, доби уникатно име

Тимот што работи на зачувување на балканскиот рис од Македонското еколошко друштво (МЕД) на 12 февруари со помош на кафез-замка залови нова единка од реткиот балкански рис во месноста Буковиќ, близу Стража.

Како што соопшти МЕД, се работи за здрава женка, веројатно на возраст од 2-3 години, тешка 15 килограми. По фаќањето на рисицата во кафез-замката се преземале стандардни процедури и мерења за утврдување на здравствената состојба на единката. За време на постапката, присуствувале претставник од Факултетот за ветеринарна медицина од Скопје и ловџии од ловното друштво „Сокол-З“ од село Зајас. Потоа рисицата била пуштена на слобода.

– Ова е втора рисица (по Маја, што ја следевме во 2017 и 2018 година) што ќе носи околувратник и ќе биде пратена со методот на радиотелеметрија и GPS-следење. Со ова го збогатуваме нашето знаење за распространувањето на рисот, и за неговите потреби од храна и живеалиште. Рисицата претходно беше снимена лани на истиот локалитет со помош на фотозамки. Таа засега е во добра состојба, а тоа го потврдуваат и првите податоци со помош на следење GPS-сигнал, кои ни го открија и нејзиниот прв плен по обележувањето – срндак уловен пред 4-5 дена, изјави Диме Меловски, од Македонско еколошко друштво.

Ловџиите од ловното друштво „Сокол-З“ одлучиле рисицата да ја крстат Нарциса.

– Нарциса, ти посакуваме богат плен и голем пород. Од 2010 година па наваму, МЕД има заловено и ставено околувратник на вкупно осум единки рис, со кои стекнавме вредни податоци за однесувањето на ова таинствено животно кои ни даваат податоци за нивно правилно зачувување. На Балканот се проценува дека има уште 40 возрасни единки на балкански рис, што според Меѓународната унија за зачувување на природа (IUCN) е животно со критично загрозен статус, стои во соопштението од МЕД.

Популарно