Видео: Таа јаде и заработува од тоа

Charna Rowley е 22-годишна деевојка која живее во Велика Британија, има свој YouTube канал на кој редовно објавува содржини и се надева дека ќе стане звезда на социјалните медиуми. Таа неодамна даде отказ од својата работа.

Даде отказ за да може да јаде да снима и да заработува пари. Овој феномен има  свое име, се нарекува Mukbang и станува се повеќе популарен

Меѓутоа Charna одлучи да ја продолжи кариерата на многу неконвенционален начин. Имено, таа даде отказ затоа што беше уморна од документи, формулари и слични работи, и одлучила да заработи пари јадење. Како, се прашувате? Па, сите јадеме, но трошиме само пари, а освен жирито на кулинарски ревии, не знаеме дали некој  друг заработува пари со јадење.

Но, Charna е убедена дека оваа одлука ќе се исплати, со оглед на тоа што милиони луѓе, колку и да звучи луди, едноставно сакаат да гледаат како другите јадат. Како и сè друго денес, овој феномен има име. Се вика Мукбанг и постои во Јужна Кореја со години, и популарно е до тој степен што „професионалните јадачи“ можат да заработат од приходот што го носи. Терминот Mukbang потекнува од комбинации на корејски зборови muok-da (што значи да се јаде) и bang song (што значи да се емитува, да се пренесе). Трендот од Јужна Кореја полека се шири во други земји како САД, а како што можеме да видиме, ниту Европа не беше поштедена.

"Јас го започнав мојот канал на Јутјуб затоа што сакам да гледам Мукбанг, како и да е, исто така го сакам ЈуТјуб. Јас едвај чекав да го сторам тоа затоа што уживам во храната толку многу, и знам дека другите сакаат да гледаат луѓе да јадат", објаснува младата Чарна во видеото објавено на оваа популарна социјална мрежа. 

Концептот е едноставен: таа седи пред камерата и јаде од преполните чинии. Луѓето сакаат да ја гледаат најмногу додека јаде брза храна

Пред неа е огромна чинија полна со кинески специјалитети. Навистина има сè, од пржениот ориз, пилешко месо од месо, зеленчук и пилешки топчиња. Концептот е едноставен, Чарна само седи пред камерата, јаде и зборува за храна или за нешто општо. 

"Понекогаш тоа ќе биде храна што никогаш не сум ја пробала. Јас едноставно го прилагодувам осветлувањето, статив за мобилниот телефон и секако храната", објаснува таа додека таа ги отвора чиниите полни со тестенини и ги префрла во чинијата пред неа.

Таа јаде најмногу брза храна поголемиот дел од времето затоа што смета дека е најинтересно за гледачите, а како што тврди, позабавно е да се јаде

"Мислам дека е супер кога јадете нешто со кое луѓето можат да се поврзат, нешто што го јадат сами. Честопати луѓето ќе нарачаат пица и ќе ме гледаат мене  како јадам пица. Или ќе го сторат истото кога нарачуваат кинеска храна. Добивам препораки од претплатници на мојот канал или тие ме прашуваат да направам специфично видео во коментарите. Тие честопати бараат да јадам кинеска или индиска храна “.

Таа дури и не знае зошто луѓето ја гледаат, а еден од факторите е секако звуците. Видеата на АСМР се стекнуваат со популарност, една девојка половина час шепотеше и гребеше по тетратката.

Самата Charna вели дека не знае зошто луѓето уживаат да ја гледаат како јаде, шпекулирајќи дека тие го прават тоа од истата причина што таа ја прави: забавно е и брзо огладнувате. Еден од факторите што ги привлекува е секако ASMR, или автономен сензорен меридијален рефлекс, што е всушност чувство на удобност што ве преовладува кога ќе чуете некој познат и пријатен звук. Често станува збор за звуците на чешлање на косата, масирање на скалпот или шепот. И, се разбира, постојат голем број на YouTubeри кои  прават  само ASMR содржин. Н

Charna  е особено  љубител на звуците на отворање лименки , капаци и слично, а гледачите веројатно ќе уживаат во звуците на нејзиното  џвакање и тропање со прибор за јадење. Интеракцијата со нејзината публика се сведува на коментари и препораки за тоа што треба да направи следно и да јаде.

Rowley  во моментот има околу три и пол илјади претплатници на нејзиниот ЈуТјуб канал, а нејзините видеа, каде претежно јаде сам, а понекогаш и со своето момче, имаат до 20.000 прегледи. Досега, таа потрошила околу 1.200 американски долари за снимање, но се надева дека во иднина нејзиниот приход ќе ги надмине трошоците за да може да живее само од јадење храна. Нејзините специфични финансиски цели се нејасни, но Бетани Гаскин, 44-годишна славна личност со седиште во Синсинати за јадење морска храна, наводно заработила повеќе од 1 милион американски долари од реклами.

Зошто луѓето сакаат да гледаат туѓи снимки додека јадат? Една од главните причини е осаменоста на современата личност

Иако експертите сè уште не се осврнале на феноменот и нема конкретно објаснување за неговата популарност, се чини дека тој навистина е механизам да се справиме со една од последиците од современиот начин на живот,  големиот степен на отуѓување што луѓето го развија едни со други.

Дневен хороскоп

Овен 

Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални планови. Потребно е да пронајдете решение и да одржите добро ниво на соработка. Не дозволувајте некој да ве залажува со погрешни информации, важно е да ги избегнувате брзоплетоста и импулсивните реакции.

Бик

[Protekta]

Се однесувате загрижено поради новите информации на професионалната сцена, но тоа е минлива фаза. Голема доза на психолошко оптеретување е забележителна и кај вашите соработници, потребно е да ја оправдате својата улога без натпреварувачки аспирации и потреби за професионално експонирање.

Близнаци

Од вас се очекува да прифатите нов професионален предизвик или да преземете важна улога во некој заеднички договор. Имате доволно енергија, но добро размислете за своите приоритети кои ќе ги поставите. Важно е да осмислете професионална стратегија која ќе ви овозможи да се ангажирате на различни страни. Се се сведува на добра професионална проценка и успешно планирање. Чувствувате емотивен занес и не го криете своето воодушевување во друштво на саканата личност.

Рак

Нема причина да прифатите професионална понуда која делува предизвикувачки и ветува само моментален успех. Бидете доволно промислени при професионалните и работни средби, бидејќи со желбата да пронајдете идеално решение непотребно се оптеретувате со различни детали. Важно е правилно да се наметнете или да ги изстакнете своите способности. Делувате задоволно во љубовниот живот, покрај вас се наоѓа личност која искрено се грижи за вашите емотивни желби и потреби.

Лав

Идеите на кои инсистирате имаат добро покритие, со тоа никој од соработниците не се сомнева во вашата практична способност или во успешните финансиски резултати. Потрудете се успешно да ги спроведете своите идеи и планови на дело. Важно е дека покрај себе имате личност од доверба или тим од доверливи соработници, за кои ве врзуваат заеднички професионални интереси. Осмислете добар редослед на потези.

Девица

Очекувате некој да ги прифати вашите идеи и ви пречи чувството на нерамноправност во односот со соработниците. Потребни ви се разновидни дипломатски манири и компромисна варијанта, како успешна формула која донесува корисно и долгорочно решение. Во зависност од личното интересирање или мотивација, осмислете варијанта која донесува најдобри резултати.

Вага

Во љубовниот однос уживате во различни ситуации. Доволен ви е мал поттик за да почувствувате голем занес, среќа или инпирација во близина на саканата личност. Доколку сте слободни, одговорете на нечија порака или додворување. Ве очекува задоволство во ново друштво. Сѐ е можно, кога вашите чувства и мисли се преклопуваат.

Шкорпија

Се наоѓате во фаза на креативен подем и ви е важно да ја унапредите својата професионална положба. Поради променливите околности имате големи амбиции или нескромни очекувања. Забележителен успех е невозможно да се оствари  без детална анализа, добри подготовки и прецизни информации кои ве доведуваат во привилегирана положба.

Стрелец

Важно е да ги испочитувате сите основни начела на успешното работење. Искрените чувства и најубавиот дел на својата личност ги должите на блиска личност или на оние на кои „припаѓате“.  Вашата интимна среќа произлегува од хармоничниот однос со блиска личност. Осмислете нови манири во своето однесување, со кои можете да оставите подобар впечаток на партнерот или да освоите нечија емотивна наклонетост.

Јарец

Понекогаш различните промени и нови услови делуваат како дополнителна мотивација во работата со која се занимавате, важно е правилно да се организирате и да ги испочитувате зададените рокови. Контактирајте ги соработниците кои имаат сигурни информации за новите случувања на професионалната сцена, пожелно е да го проширите своето сознание од различни области.

Водолија

Нема потреба да донесувате брзоплети одлуки. Важно ви е да го заштитите вашето семејство и блиската личност од различни проблеми кои доаѓаат од надворешниот свет. Партнерот делува позитивно на вашето расположение, сега многу работи ги гледа со поинакви очи и со повеќе оптимизам. Во нечија близина чувствувате добро расположение или емотивен занес, нов прилив на позитивна енергија се одразува на вашето изразување, изглед и стил на однесување.

Риби

Комплетната ситуација на професионалната сцена треба да се проценува од различни аспекти, пред да донесувате заклучок или конечна одлука за идните потези. Делувате многу поттикнувачки на вашето опкружување, но кај вашите соработници постојат значајни разлики во степенот на мотивација или интересирање.

Извор: Порта.мк

(Фото) Стигна на нејзината адреса – веднаш реагираше!

Пејачката Јелена Карлеуша откри една анегдота, кога од продавачката во една продавница добила подарок за најљубезна личност.

Потоа пејачката ја пречека уште едно изненадување. На адресата на карлеуша пристигна уште едне подарок, а овој пат станува збор за пакет полн производи и овошје.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

💸

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Пејачката веднаш реагираше, па се пофали со тоа на својот профил на Инстаграм, а ја искористи можноста и да се заблагодари на подарокот.

„Ви благодарам“, напиша Карлеуша во описот на фотографијата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🐍

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Популарно