Видео: Таа јаде и заработува од тоа

Charna Rowley е 22-годишна деевојка која живее во Велика Британија, има свој YouTube канал на кој редовно објавува содржини и се надева дека ќе стане звезда на социјалните медиуми. Таа неодамна даде отказ од својата работа.

Даде отказ за да може да јаде да снима и да заработува пари. Овој феномен има  свое име, се нарекува Mukbang и станува се повеќе популарен

Меѓутоа Charna одлучи да ја продолжи кариерата на многу неконвенционален начин. Имено, таа даде отказ затоа што беше уморна од документи, формулари и слични работи, и одлучила да заработи пари јадење. Како, се прашувате? Па, сите јадеме, но трошиме само пари, а освен жирито на кулинарски ревии, не знаеме дали некој  друг заработува пари со јадење.

Но, Charna е убедена дека оваа одлука ќе се исплати, со оглед на тоа што милиони луѓе, колку и да звучи луди, едноставно сакаат да гледаат како другите јадат. Како и сè друго денес, овој феномен има име. Се вика Мукбанг и постои во Јужна Кореја со години, и популарно е до тој степен што „професионалните јадачи“ можат да заработат од приходот што го носи. Терминот Mukbang потекнува од комбинации на корејски зборови muok-da (што значи да се јаде) и bang song (што значи да се емитува, да се пренесе). Трендот од Јужна Кореја полека се шири во други земји како САД, а како што можеме да видиме, ниту Европа не беше поштедена.

"Јас го започнав мојот канал на Јутјуб затоа што сакам да гледам Мукбанг, како и да е, исто така го сакам ЈуТјуб. Јас едвај чекав да го сторам тоа затоа што уживам во храната толку многу, и знам дека другите сакаат да гледаат луѓе да јадат", објаснува младата Чарна во видеото објавено на оваа популарна социјална мрежа. 

Концептот е едноставен: таа седи пред камерата и јаде од преполните чинии. Луѓето сакаат да ја гледаат најмногу додека јаде брза храна

Пред неа е огромна чинија полна со кинески специјалитети. Навистина има сè, од пржениот ориз, пилешко месо од месо, зеленчук и пилешки топчиња. Концептот е едноставен, Чарна само седи пред камерата, јаде и зборува за храна или за нешто општо. 

"Понекогаш тоа ќе биде храна што никогаш не сум ја пробала. Јас едноставно го прилагодувам осветлувањето, статив за мобилниот телефон и секако храната", објаснува таа додека таа ги отвора чиниите полни со тестенини и ги префрла во чинијата пред неа.

Таа јаде најмногу брза храна поголемиот дел од времето затоа што смета дека е најинтересно за гледачите, а како што тврди, позабавно е да се јаде

"Мислам дека е супер кога јадете нешто со кое луѓето можат да се поврзат, нешто што го јадат сами. Честопати луѓето ќе нарачаат пица и ќе ме гледаат мене  како јадам пица. Или ќе го сторат истото кога нарачуваат кинеска храна. Добивам препораки од претплатници на мојот канал или тие ме прашуваат да направам специфично видео во коментарите. Тие честопати бараат да јадам кинеска или индиска храна “.

Таа дури и не знае зошто луѓето ја гледаат, а еден од факторите е секако звуците. Видеата на АСМР се стекнуваат со популарност, една девојка половина час шепотеше и гребеше по тетратката.

Самата Charna вели дека не знае зошто луѓето уживаат да ја гледаат како јаде, шпекулирајќи дека тие го прават тоа од истата причина што таа ја прави: забавно е и брзо огладнувате. Еден од факторите што ги привлекува е секако ASMR, или автономен сензорен меридијален рефлекс, што е всушност чувство на удобност што ве преовладува кога ќе чуете некој познат и пријатен звук. Често станува збор за звуците на чешлање на косата, масирање на скалпот или шепот. И, се разбира, постојат голем број на YouTubeри кои  прават  само ASMR содржин. Н

Charna  е особено  љубител на звуците на отворање лименки , капаци и слично, а гледачите веројатно ќе уживаат во звуците на нејзиното  џвакање и тропање со прибор за јадење. Интеракцијата со нејзината публика се сведува на коментари и препораки за тоа што треба да направи следно и да јаде.

Rowley  во моментот има околу три и пол илјади претплатници на нејзиниот ЈуТјуб канал, а нејзините видеа, каде претежно јаде сам, а понекогаш и со своето момче, имаат до 20.000 прегледи. Досега, таа потрошила околу 1.200 американски долари за снимање, но се надева дека во иднина нејзиниот приход ќе ги надмине трошоците за да може да живее само од јадење храна. Нејзините специфични финансиски цели се нејасни, но Бетани Гаскин, 44-годишна славна личност со седиште во Синсинати за јадење морска храна, наводно заработила повеќе од 1 милион американски долари од реклами.

Зошто луѓето сакаат да гледаат туѓи снимки додека јадат? Една од главните причини е осаменоста на современата личност

Иако експертите сè уште не се осврнале на феноменот и нема конкретно објаснување за неговата популарност, се чини дека тој навистина е механизам да се справиме со една од последиците од современиот начин на живот,  големиот степен на отуѓување што луѓето го развија едни со други.

Подготвувајте се ќе се одржи „Ракија Фест“

Според најавите на 29, 30 ноември и 01 декември, со почеток во 18.00 часот напладне, за првпат ќе се одржи „Ракија Фест“ на плоштадот Мајка Тереза (кај платото пред Македонска Опера и Балет).

Се подготвува тридневна прослава со нашиот омилен традиционален пијалок – ракија, добро традиционално мезе и секако, добар музички асортиман.

За време на фестивалот ќе има посебни штандови на кои ќе бидат презентирани голем секаков вид на ракија.

Наскоро ќе биде објавена и целосната програма на музички артисти кои ќе настапат за време на „Ракија Фест“, а меѓу нив ќе го видиме и популарниот Владо Јаневски.

Видео: Тој ја потроши лото добивката и сега..

 Мајкл Керол од Шкотска во 2002 година имаше среќа и на лотарија добил неверојатни 9.7 милиони фунти. Тој успеал за рекордно време своето богатство  да го потроши и сега  е принуден да работи како рудар 7 дена во неделата.

Добитното ливче го купил за една фунта, а кратко по големата добивка ја напуштил работата и започнал да живее луксузно.

Сепак, тој тврди дека сега е посреќен. Како што вели, не жали што потрошил толку многу пари за краток временски период.

ФОТО: Лидија Вукиќевиќ во издание како што не сте ја виделе до сега

Српската актерка Лидија Вукиќевиќ  отиде еден чекор подалеку со својот сексипил, и позирање без облека легната во креветот во хотелска соба.

Фотографијата ја објави на социјалните мрежи, а иако свртена со грб, познатата актерка во ова издание предизвика големо внимание кај следбениците и медиумите кои го коментираат ова жешко и храбо појавување.

Очигледно, на 57-годишна возраст, Лидија изгледа прекрасно, а малкумина ќе и најдат мана.

„Добро утро“, кратко напиша Вукиќевиќ во описот на фотографијата, која ги распамети припадниците на посилниот пол кои ја следат на Инстаграм во голем број.

Инаку, таа неодамна призна дека е емотивно исполнета на љубовен план, а мислењето на нејзините синови не и е важно кога е партнерот во прашање.

Популарно