Тој најде „друга“ примена на собраќајниот знак

Сантијаго - Човек со изразени мускули и  капуљача кој се заштитува со сообраќаен знак означен со „стоп“ среде судирот со чилеанската полиција за време на протестите стана симбол на отпорот.

Сликата е споделена илјадници пати на социјалните мрежи, при што корисниците ја гледаат како романтичен херој на борбата со полицијата која трае веќе три недели.

Мажот го добил прекарот „ПареМан“ или „Капетан Паре“ затоа што „пареа“ на шпански значи „стоп“, а фотографијата за прв пат ја направил фотографот на Ројтерс, Хорхе Силва на автопатот Аламеда.

„Тој беше многу впечатлива фигура во првите редови на протестите бидејќи летаа камења, а полицијата употреби солзавец за да растера сè“, рече Силва, додавајќи дека човекот исчезнал веднаш по неговото фотографирање.

Оттогаш, неговиот лик често ги цртаат карикатуристи.

Фразата PareMan стана омилена на социјалните мрежи и за некои се смета дека е „првиот чилеански протестен суперхерој“ кои започнаа со порастот на цените за јавниот превоз, а се прошири на незадоволство поради ниските плати и пензиите, високите комунални услуги и лошите перформанси јавни услуги.

Гвидо Салинас, чилеански карикатуристи и илустратор на стрипови, на Инстаграм напиша дека ПареМан не можел да сонува колку неговиот чин на држење на знак „стоп“ бил претскажување, во моментот на обвинувањата против чилеанската полиција за злоупотреба на човековите права и повисоки пензии  и да се намалат комунални стапки.

"Има нешто симболично за штитот на овој млад бунтовник што можеби не го сфатил во тоа време. Тој беше вовлечен во гнев одкој никој не може да избега денес, и тоа беше само неговиот начин на заштита на себе", напиша Салинас.

Досега најмалку 23 лица се убиени во протестите во Чиле, повеќе од 1.650 демонстранти и 800 полицајци се повредени, а повеќе од 7.000 лица се уапсени.

Подготвувајте се ќе се одржи „Ракија Фест“

Според најавите на 29, 30 ноември и 01 декември, со почеток во 18.00 часот напладне, за првпат ќе се одржи „Ракија Фест“ на плоштадот Мајка Тереза (кај платото пред Македонска Опера и Балет).

Се подготвува тридневна прослава со нашиот омилен традиционален пијалок – ракија, добро традиционално мезе и секако, добар музички асортиман.

За време на фестивалот ќе има посебни штандови на кои ќе бидат презентирани голем секаков вид на ракија.

Наскоро ќе биде објавена и целосната програма на музички артисти кои ќе настапат за време на „Ракија Фест“, а меѓу нив ќе го видиме и популарниот Владо Јаневски.

Видео: Тој ја потроши лото добивката и сега..

 Мајкл Керол од Шкотска во 2002 година имаше среќа и на лотарија добил неверојатни 9.7 милиони фунти. Тој успеал за рекордно време своето богатство  да го потроши и сега  е принуден да работи како рудар 7 дена во неделата.

Добитното ливче го купил за една фунта, а кратко по големата добивка ја напуштил работата и започнал да живее луксузно.

Сепак, тој тврди дека сега е посреќен. Како што вели, не жали што потрошил толку многу пари за краток временски период.

ФОТО: Лидија Вукиќевиќ во издание како што не сте ја виделе до сега

Српската актерка Лидија Вукиќевиќ  отиде еден чекор подалеку со својот сексипил, и позирање без облека легната во креветот во хотелска соба.

Фотографијата ја објави на социјалните мрежи, а иако свртена со грб, познатата актерка во ова издание предизвика големо внимание кај следбениците и медиумите кои го коментираат ова жешко и храбо појавување.

Очигледно, на 57-годишна возраст, Лидија изгледа прекрасно, а малкумина ќе и најдат мана.

„Добро утро“, кратко напиша Вукиќевиќ во описот на фотографијата, која ги распамети припадниците на посилниот пол кои ја следат на Инстаграм во голем број.

Инаку, таа неодамна призна дека е емотивно исполнета на љубовен план, а мислењето на нејзините синови не и е важно кога е партнерот во прашање.

Популарно