Кој ќе биде судија во „Рекет“

Како што веќе објавивме Кривичен суд одлучи – на Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски ќе им се суди за обвинението од Вилма Русковска.

Бојан Јовановски ,  Катица Јанева и Зоран Милевски кои во моментов се наоѓаат во притвор во затворот во Шутка ќе седнат на обвинителна клупа за случајот во кој се гонат дека изнудиле 1,5 милиони евра од бизнисменот Орце Камчев .

Обвинителниот акт е потврден од Скопскиот кривичен суд кој ги отфрли приговорите на тројцата обвинети а обвинителниот акт поднесен од Обвинителството за организиран криминал на Македонија е целосно одобрен и донесен на затворена седница на Судскиот совет за обвинението и без присутните странки.

Според соопштението, на тоа решение не било дозволено право на жалба, а откако ќе се формира кривично дело и ќе се избира судијата по електронски пат, ќе биде закажана јавна расправа.

Морала да престане да работи поради дебелината, а сега е непрепознатлива

Луиз Никола Хиксон (28) кога стигнала до 170 килограми веќе не можела да оди на работа. Дебелината почнала многу да и пречи, губела сила, и таа едвај можела да оди.

Бидејќи не сакала да заврши како нејзиниот татко со дијабетес тип 2, 28-годишната Луиз морала да преземе радикални мерки за да изгуби тежина.

Почнала диета и направила операција, со која и бил отстранет дел од желудникот, со што и се намалил за 15%. Оттогаш изгубила 80 килограми!

Денес Луиз е посреќна од кога и да е, и веќе не страда од депресија.

 „Сега сум 90% посреќна од кога било. Сакам да ги засмејувам луѓето. Дури ми се чини дека порано се обидував да ја скријам дебелината со хумор, вели Луиз.

Таа акумулирала килограми јадејќи пилешко и кинеска храна, која постојано ја нарачувала. Луиз се борела со депресија и вознемиреност, обидувајќи се да се утеши со храна. На ручек јадела сендвичи од сланина и големи порции јаглени хидрати за вечера.

Честопати добивала и инфекции за кои верува дека се резултат на многуте килограми.

– Постојано се чувствував лошо. Имав болен менструален циклус. Едвај можев да одам пет минути континуирано. Отидов на гастроректомија во февруари 2018 година и оттогаш одржувам многу поздрава врска со храната, забележува Луиз.

Денес јаде се, но умерено.

– Само умерено! Од се помалку, порачува Луиз.

Виц на денот

Секс

Другар ми решил да се ожени за да има секој ден секс

Да му кажам јас или вие ќе му кажете

Кафана

Брат те сонував брат вчера седевме во една кафеана и пиевме сок

Јас да пијам сок, нема шанси си се препознал

Дневен хорoскоп

ОВЕН

Нови идеи ви доаѓаат, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата личност и можеби ќе  сакате да ја прекинете врската. Имате многу енергија во себе.

БИК

Ви се укажува нова можност на работно поле која може да биде добра за вас. Во периодот кој ви претстои ќе имате многу несогласувања со саканата личност. Нервната напнатост е нагласена кај вас.

БЛИЗНАЦИ

Подгответе се за промени на работно поле. Важно е во секоја ситуација да верувате во себе. Личноста која ви се допаѓа буди во вас нови емоции и убаво ви е кога сте покрај неа. Потребен ви е сон.

РАК

Покажувате подготвеност да започнете промени на деловно поле иако тие носат ризик со себе. Знаете дека ви е потребна сериозна врска, но не можете да најдете партнер со кој ќе успеете да ја остварите. избегнувајте алкохол.

ЛАВ

Моментално деловниот успех ви е особено важен и ќе направите сѐ што можете за да дојдете до него. Свесни сте дека љубовта поминува и дека односот со партнерот порано или подоцна мора да се одржува на некој вид компромис. Вкочанет грб.

ДЕВИЦА

Чувствувате голем притисок на деловно поле и не ви е лесно да се носите со него. Доколку и ги покажете искрените емоции на саканата личност, вашиот однос може да биде многу подобар отколку што е сега. Чувајте ги забите.

ВАГА

Во претходниот период имавте многу проблеми, но сепак успеавте сите да ги решите навреме. Вашата врска со саканата личност полека напредува во посакуваниот правец. Можни се многу нови пресврти. Намалете го внесувањето на слатки.

ШКОРПИЈА

Ако се потпрете на соработниците повеќе отколку што треба, можно е да се разочарате. Обрнете внимание на новите познаници. Некој од нив може да биде добар избор за љубовна врска. Проблеми со бубрезите.

СТРЕЛЕЦ

Имате сѐ она што ви е потребно за да започнете нов бизнис. Ситуацијата на емотивно поле не ви одговара и може да се каже дека сте прилично разочарани. Добро се чувствувате и немате проблеми со здравјето.

ЈАРЕЦ

Променливата состојба на финансиско поле ви внесува чувство на несигурност. Ќе направите сѐ што е во ваша моќ да ја стабилизирате. Може да и верувате на саканата личност. Таа ви е максимално посветена и ве сака. Проблеми со вртоглавица.

ВОДОЛИЈА

Можеби ќе посакате да го напуштите моменталното работно место. Имате потреба да направите поголеми промени. Имате впечаток дека со саканата личност не е сѐ она како што било порано и размислувате за прекинување на врската. Респираторни инфекции.

РИБИ

Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора да поработите на комуникацијата со личноста која ви се допаѓа. Водете сметка за очите.

Популарно