На автопатот Скопје- Велес тeшka собраќајна нeсрeќa

Во Извадокот на дел од дневни настани  на МВР за ден 09.11.2019  се наведува дека „ На 08.11.2019 во 14.30 часот на автопатот Куманово –  Велес, на клучката „Петровец“, Д.Б.(36) од Куманово, управувајќи патничко возило „опел корса“, со велешки регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. Д.Б. починал на местото на несреќата, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Увид на местото извршиле Јавен обвинител и екипа од СВР Скопје, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било предадено на обдукција. 

Русија смета дека Северна Македонија и Албанија не се подготвени за членство во ЕУ

Русија го оправдува спротивставувањето на Макрон на проширувањето на ЕУ.

Владимир Чижов,  амбасадор на Русија во ЕУ  вели дека Макрон „има поента“ кога тој тврди дека ЕУ треба да се справи со тензиите меѓу своите членки пред да започне разговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија.

„Претседателот Макрон има поента кога вели дека ЕУ треба прво да се справи со своите внатрешни работи пред да продолжи со проширувањето“, рече изјави амбасадорот Чижов во интервју за Фајненшл тајмс, бранејќи ја политиката на францускиот претседател и истакнувајќи ја поделбата меѓу европските сојузници.

Според него ниту Македонија, а уште помалку Албанија се подготвени за пристапни преговори.

„И секако објективно, претерување  е да се каже дека и Северна Македонија, особено Албанија, се подготвени за членство, – со сета почит кон тие две држави” изјави рускиот амбасадор во Брисел кој на таа функција се наоѓа од 2005 година.

Русија смета дека Северна Македонија и Албанија не се подготвени за членство во ЕУ

Русија го оправдува спротивставувањето на Макрон на проширувањето на ЕУ.

Владимир Чижов,  амбасадор на Русија во ЕУ  вели дека Макрон „има поента“ кога тој тврди дека ЕУ треба да се справи со тензиите меѓу своите членки пред да започне разговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија.

„Претседателот Макрон има поента кога вели дека ЕУ треба прво да се справи со своите внатрешни работи пред да продолжи со проширувањето“, рече изјави амбасадорот Чижов во интервју за Фајненшл тајмс, бранејќи ја политиката на францускиот претседател и истакнувајќи ја поделбата меѓу европските сојузници.

Според него ниту Македонија, а уште помалку Албанија се подготвени за пристапни преговори.

„И секако објективно, претерување  е да се каже дека и Северна Македонија, особено Албанија, се подготвени за членство, – со сета почит кон тие две држави” изјави рускиот амбасадор во Брисел кој на таа функција се наоѓа од 2005 година.

Фото: Повторно на „Максим Горки“ засадени 18 јапонски цреши

Во рамките на есенската сезона на садење денеска на улица ,,Максим Горки” беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши ( како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова и развој во Република Северна Македонија.)

- Во името на Град Скопје сакам да упатам благодарност до вработените во локалната канцеларија на ЕБОР за овој хуман гест кој значи многу за Град Скопје. Интензивно работиме на зголемувањето на зелените површини во Скопје, а оваа есен посебно внимание посветивме на обновување на постојните и формирање на нови дрвореди кои му се потребни на нашиот град -  истакна во своето обраќање градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

 „Ме радува фактот што дополнително многу општествено одговорни компании покажаа интерес за донации во делот на градското зеленило, што е само уште еден доказ дека сé повеќе се крева свеста за значењето на зелените површини за животната средина во градот “, нагласи градоначалникот Шилегов.

- Овие убави дрвја ја симболизираат нашата релација со градот, и придонесуваат за подобрување на квалитетот на воздухот во Скопје. Ова е приоритет за ЕБОР, кој веќе има инвестирано во поддршка на плановите на Градот за почист јавен превоз и работи со градските и општинските власти на Акцискиот план за Зелен град, кој воедно ќе понуди систематски решенија за нови инвестиции и политики - изјави Анди Аранитаси, директор на ЕБОР Северна Македонија.

Град Скопје во рамките на есенската сезона на садење предвидува уредување на повеќе нови зелени површини, и обновување на неколку стари зелени површини на различни локации во градот. Во текот на изминатиот период е оформен дрворед пред објектот на Пошта, а се засадуваат и нови садници на плочникот пред ГТЦ.

Популарно