Сензација во салата Невена Ѓоргиева Дуња: Академија ФМП го победи Работнички

Академија ФМП му го нанесе првиот сезонски пораз на Работнички. Триумфираше со 87-83 во дуелот од петтото коло во домашниот кошаркарски шампионат и се погрижи да нема веќе непоразени екипи.

ФМП во третата четвртина која ја доби со 18-14 успеа да ја неутрализира предноста што во првото полувреме ја изгради Работнички, а во завршниот сегмент кој му припадна со 28-19  успеа да се избори за за првата победа во сезоната.

Даниел Начевски со 24 поени беше лидер во триумфот на ФМП, Лука Стојановски постигна 16 поени, а со 12 поени средбата ја заврши Роналд Харис. Кај Работнички, Данило Мијатовиќ имаше одлична партија со 37 поени, но не успеа да спречи пораз на неговиот тим.

Работнички останува на лидерската позиција на табелата со девет бода, колку што има и вотропласираниот МЗТ Скопје Аеродром. ФМП е претпоследен со шест бода.

Петтото коло во домашниот кошаркарски шампионат ќе биде комплетирано утре кога ќе бидат одиграни дуелите меѓу МЗТ Скопје 2 и Еуроникел и Гостивар – Кожув.

Ив Алегро поранешниот партнер на Федерер е обвинет за силување

Блискиот пријател и поранешниот партнер во двојки на Роже Федерер, Ив Алегро, е обвинет за силување!

Алегро (41) е обвинет за силување на девојка во 2014 година во Естонија од неименуван австриски тенисер. Тој тогаш беше вработен како тренер во Тениската федерација на Швајцарија. Во обвинението се тврди дека Алегро бил во алкохолозирана состојба поради што две девојки морале да избегаат од него и да го напуштат клубот во кој биле.

Девојката која го пријавила силувањето, го обвини Алегро дека тој „не бил џентлмен“, а подоцна изјави „дека била принудена да има секс со него“. Девојката завршила со тешки повреди на телото, отоци и гребнатини.

А медицинскиот извештај ја потврдил приказната на тенисерката. Од друга страна одбраната ги негира обвинувањата и мирно го чека судењето закажано за 9. декември. И покрај обвинувањата, Алегро се уште работи во Тенискиот сојуз на Швајцарија.

Федерер и Алегро имаат освоено две титули во двојки и тоа во Виена 2003 и во Хале 2005 година.

Лионел Меси, по шести пат ја освои престижната награда – „Златна топка“

 Лионел Меси,  успеа по шести пат да ја освои престижната награда – „Златна топка“ која му беше врачена на денешната гала-свеченост во Париз.

Напаѓачот  на Барселона, успеа да ја добие трката со играчите на Ливерпул, Вирџил Ван Дајк и Мохамед Салах. Аргентинецот  претходно ја прими наградата и во: 2009, 2010, 2011, 2012 и 2015 година. Меган Рапино која настапува за Реин и за селекцијата на САД, беше прогласена за најдобра кај дамите. Таа на Светското првенство ја предводеше нејзината земјадо шампионската титула.

Наградата „Лав Јашин“ за најдобар голман заврши во рацете  Алисон Бекер кој со неговиот Ливерпул ја освои Лигата на шампионите. За најдобар млад фудбалер до 21 година е избран Матијс де Лихт од Јувентус кој во текот на летото го напушти тимот на Ајакс.

Мурињо стартуваше со победа

Специјалниот“ Мурињо со победа се врати на фудбалот. Како нов менаџер на Тотенхем, тимот го совлада Вест Хем како гостин со 2:3. Можеби победата делува „тесна“, меѓутоа со исклучок на финишот, тимот на Португалецот доминираше во текот на целата средба, и имаше 0:3.

На полувремето беше 0:2 откако стрелаа Сон и Лукас. Уште од тогаш се знаеше дека Тотенхем е блиску до победа, а Кејн зголеми на 0:3. Сепак, во финишот опуштање од одбраната на европскиот вицепрвак и два гола за Вест Хем, но недоволно за пресврт. Најпрво Антонио за 1:3, а во последната секунда и Огбона за конечни 2:3.

sportmedia.mk

Популарно