10 годишно девојче ја победило леукемијата но потоа ненадејно починало

10 годишното девојче од Велика Британија, Мили Мејн ја победи леукемијата, но набрзо потоа почина во болницата во Глазгов. Мајката Кимберли Дероч тврди дека нејзината ќерка починала од „неисправната вода“ во болницата, како и дека здравствените власти лажат.

Девојчето во текот на опоравувањето од тешката болест добила заразна инфекција и починала, а Кимберли е уверена дека виновник е контаминираната вода.

Здравствениот одбор на Глазгов инсистира дека причината за инфекцијата не може да се открие.

Случајот со несреќното девојче стигна и до шкотскиот парламет, откако многумина ја повикаа министерката за здравство Џини Фримен да си даде оставка.

Кимберли рекла дека лично од Фримен побарала одговори за смртта на својата ќерка, но дека добила само „општи уверувања“ дека ќе биде направена истрага.

Кимберли низ солзи раскажа како во 2017 година, кога починала нејзината ќерка, во истата болница имало 26 смртни случаи поврзани со загадена вода, но дека извештаите за тоа, наводно болницата никогаш не ги објавила.

Мили пред две години имала успешна трансплантација на матични ќелии и се опоравила, но наеднаш паднала во токсичен шок и починала неколку дена подоцна.

Во официјалниот извештај од патологот пишува дека нејзиниот катерер од кој примала лекови бил инициран, но Кимберли тврди дека вистинската причина е забошотена поради проблеми со водата во болницата.

Што му порача Северина на поранешниот сопруг?

Пејачката Северина, која неодамна го загуби старателството над нејзиниот седумгодишен син, Александар, бидејќи судот пресуди во корист на нејзиниот сопруг, Милан Поповиќ, му порача на поранешниот партнер преку песна „Добредојдe во клубот“ на при настапот на еден од нејзините концерти.

Северина сега ќе може да го гледа својот син само според условите утврдени во пресудата, а за прв пат се обрати со порака за која се претпоставува дека е испратена до нејзиниот поранешен сопруг и таткото на нејзиниот син.

„Мене ти, а тебе јас, но на сите тоа ќе им се случи, добредојде во клубот, око за око, заб за заб“, е еден од големите хитови на Северина, а таа го испеа заедно со публиката на еден настап во Загреб, а во оваа пригода се заблагодари за поддршката.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rođeno moje ❤️ #rodjenomoje #volimstosevolimo #ljubavseljubavljuvraca #zahvalnazasve #severina

A post shared by Severina Kojic (@severina) on

Легендарниот ИЏЕ, го “предизвика” директорот на Агенцијата за млади и спорт

Игор Стефановски - Иџе — Македонски професионален рели возач, кој  моментално се натпреварува во Европскиот куп на туристички автомобили (ЕКТА) се обрати преку својот ФБ профил до Агенција за млади и спорт, еве што напиша Иџе:

„Почитувани Агенција за млади и спорт 

Јас сум спортист и секогаш сакам фер игра. Би сакал да нагласам дека неточен е податокот дека во 2018 година од буџетот на АМС ми биле доделени 8,5 милиони денари, исто како што е целосна невистина тврдењето дека во 2019 година ми бил доделен ваучер во износ од 500.000 денари.

Уште поразочарувачки и тенденциозно делува напишаниот факт дека од 2018 година ми се исплаќал паричен надоместок за стекната категорија – стипендија од Светска категорија во висина од 2 просечни плати, небаре станува збор за награда која АМС ми ја доделува тукутака, а не е тоа легално стекната стипендија врз основа на постигнати резултати на меѓународен спортски план.

Како и да е, деновиве ќе имам прес-конференција на која ќе ги обелоденам сите информации за оваа натпреварувачка сезона и за односот на АМС кон мене и мојот тим во изминатава година, а за да нема никакви заблуди и ширење на ноторни невистини јавно ги поканувам челниците и одговорните во АМС да присуствуваат на овој прес и лично да ги соочиме аргументите“

Видео: Какво е ова чудо на небото?

Во текот на месец ноември  снимени  се неколку неидентификувани објекти, кои потсетуваат на змии, а истите се забележани  во неколку американски држави, од Калифорнија до Вајоминг.

Невобичаените објекти се истовремено забележани и во Шкотска. Меѓутоа, сеуште нема објаснување за оваа необична појава на небото.

Бројните сведочења за чудните објекти кои лебдат на многу места во Америка, ја разгори теоријата на заговор дека владата тајно ги прислушува граѓаните, пренесува “Дејли стар”.

Популарно