Годинава купете Божикна ѕвезда за празниците

Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници домот освен со китење на елката го украсуваат и со цвеќето Божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик и е симбол на празниците.

Името Божиќна ѕвезда ова цвеќе го добило, бидејќи листовите му се во облик на ѕвезда. Цвета за Божик, а ја симболизира ѕвездата која на тројцата мудреци им го покажала патот до Исус.

Постојат и други легенди за Божиќната ѕвезда. Според една стара мексиканска легенда, првата Божиќна ѕвезда настанала од молитвите на девојчето Марија и нејзиното братче Пабло. Тие потекнувале од сиромашно семејство и немале пари да купат подарок за малиот Исус. На Бадник кога оделе кон црквата набрале полски билки наместо подарок. Кога ги ставиле билките околу колевката на Исус, нивните зелени листови станале сјајно црвени цветови.

Според друга легенда пак, убавината на ова цвеќе се должи на некоја астечка божица, на која поради несреќната љубов и се распарчило срцето. Од капките на нејзината крв израснал огнен цвет со црвена боја опкружен со зелени ливчиња.

ВИДЕО: Најсреќните луѓе на планетава!

Во нашата природа е да правиме планови, а секој нов ден да го сфаќаме здраво за готово, но се тоа може да се смени во само еден момент. 

Овие луѓе ќе ги паметат следниве случки до крајот на животот и се надеваме добро ќе ја искористат втората шанса:

Голем број на Македонци се на зимување во Бугарија - погледнете колкави се цените

Зимските туристички центри во Бугарија го држат приматот на топ-дестинации во кои македонските граѓани сакаат да одат на зимување. Вистинските скијачи ги преферираат Боровец и Пампорово, а оние кои сакаат и да прошетаат се заинтересирани за понудите во Банско.

– Најверојатно близината, пристапните цени и големиот избор за сместување се причината поради која овие туристички центри сè уште се најинтересни за македонските граѓани, велат од туристичките агенции со кои контактираше МИА.

Од туристичката агенција „Кондор“ посочуваат дека поголем интерес за зимување имаат за Боровец и за Пампорово, отколку за Банско, кое е поактуелно за новогодишните празници.

Во споредба со минатата година, нема поголема разлика во цените. Така, аранжманите за полупансион во хотелите во Банско почнуваат од 30-тина евра дневно, а слични се и цените во хотелските комплекси на Боровец. Поевтино е на Пампорово, каде што полупансион во просек е околу 25 евра, а само за ноќевање и појадок може да се најдат и аранжмани по 20-тина евра.

– Интерес има, но бидејќи овие туристички центри се блиску и граѓаните одат често, многумина од нив сами си наоѓаат сместување, посочуваат од туристичката агенција „Атлантик турс“.

Има интерес и за Копаоник и за Златибор во Србија, каде што може да се најде сместување со појадок и за околу 40 евра или за полупансион од околу 100 евра. Поголем интерес има за Копаоник, за разлика од Златибор, кој е повеќе за вонсезонско планинско одморање.

Дел од понудата на туристичките агенции е и Словенија. Се нудат аранжмани со наем или на база полупансион со цени што почнуваат од околу 100 евра по лице, но во понудите не е вклучен превозот. Поевтини се аранжманите на Мариборско Похорје, отколку на Крањска Гора, која се наоѓа во близина на границата со Австрија и Италија.

Дел од љубителите на зимскиот спорт сакаат да одат на скијање и на Алпите. Во престижниот француски ски-центар Вал Торанс се нудат пакет-аранжмани за студио за четири лица за седум ноќи со шестдневен ски-билет и автобуски превоз по цена од 450 евра

– Од подалечните алпски скијања интересни се Австрија и Франција. Таму одат љубителите на скијањето и нив ги интересира апартман да преспијат, а картата за скијање чини исто како и во Банско, нагласуваат од туристичката агенција „Пет“.

Граѓаните кои ќе се одлучат да го поминат зимскиот период во некој од туристичките центри ќе треба да одвојат и по некое евро и за плаќање туристичка такса, која не е вклучена во аранжманите што ги нудат туристичките агенции.

Одличен совет за чистење на машина за перење со две состојки

Дали ви се случува да извадите свежо испрани алишта од машина а тие да не мирисаат како што треба?  Една причина поради тоа е неправилното одржавање на амшината за перење.

Таа често се користи, па затоа треба и често да се чисти.За да се ослободите од нечистотиите , непријатните мириси, но и бигоро, потребно ви е оцет и сода бикарбона.

Во бубањот ставете100 грама сода и додадете 1 децилитар оцет, па пуштете ја машината празна на најкратката програма која ја има вашата машина. Содата и оцетот ќе го растопат бигорот и ќе ги уништат непријатните мириси.

Популарно