ФОТО: Познат таинствениот руски милијардер кој на Меган и Хари им го отстапи својот дворец во Канада

Таинствениот милијардер кој им го отстапил својот дворец во Канада на Хари и Меган е Русинот Јуриј Милнер. Вчера цела планета ја обиколи веста дека принцот Хари и Меган Маркл одбиле да го откријат името на тајниот мултимилијардер кој им го отстапил нивниот канадски дворец за годишниот одмор, а кој својот идентитет го крие со методи кои ги употребуваат оние кои перат пари или пак избегнуваат платени потези, пишуваат од „Daily Mail“.

Кралскиот пар го одбил повикот од британското списание за да го откријат идентитетот на британскиот сопственик на вилата наспроти тврдењата дека тоа би можел да биде некој руски милијардер.

Портпаролката на парот исто така одбила да каже дали парот платил годишен одмор, но сега е откриено дека позади секо тоа стои рускиот милијардер Јуриј Милнер.

Јуриј Борисовиќ Милнер е израелско-руски претприемач, интернет гуру и физичар. Милнер е еден од највлиајтелните руски технолошки инвеститори.

Коосновач е и претседател на интернет компанијата Mail.ru Group и основен инвеститор на компанијата DST Global.

Првите 200 милиони долари кои ги вложил во Фејсбук се претвориле во 4 милијарди за неговиот фонд, DST. Милнер денес е дел од естаблишментот на Сицилијанската долина.

Долгогодишен пријател со Марк Закерберг со кој заедно ја покренале Наградата за револуционерно откритие на научници, покрај Милнеровиот проект за истрага на вонземјански цивилизации.

Форбс прво го класифицирале како милијардер, за минатата седмица да влезе во 100-те најголеми живи “работни умови“ на листата на истоименото списание.

Луксузната вила во Канада во која Хари и Меган заедно со нивниот син Арчи го поминаа првиот Божиќ вреди 14.1 милион долари и има осум спални соби.

ФОТО: Куќата, тениските терени, терасата… се е под вода

Врнежите во Англија траат со денови, со што се излеа реката Темза од своето корито и го поплави речиси целиот имот на холивудскиот глумец Џорџ Клуни и неговата соруга Амал во Беркшир..

Под вода се тенискиот терен, кој се наоѓа во склоп на имотот, како и терасата на нивната луксузна летна куќа. Најголемиот дел од имотот е под вода.

На Клуни ова веќе еднаш му се случи – неговиот имот претрпе голема штета од поплавите во 2016 година, а поправките и уредувањето траеја 18 месеци.

ВИДЕО: Ѓоковиќ направи нов предизвик само за најхрабрите

Под називот „NoleChallenge: Outdoor Ice Bath" најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ супер ги забавувал своите следбеници на социјалните мрежи и ги повикал да го пробаат истото што и тој.

„Константин и јас преживеавме ледена планинска вода цели 45 секунди. Изгледа лудо, знам. Низ разни техники можеме доволно да се смирите за да преживееме екстремни услови како овој и поефикасно да се бориме со секојдневниот стрес во нашите животи“, напишал Новак пво опис на видеото во кое се гледа како влегува во студена вода.

„За оние кои ќе се осмелат ве предизвикувам на отворено да најдете студена вода и во неа да поминете најмалку една минута. Надвор мора да биде зима и водата да е студена. мора да бидете само во долна болека, мора да го потопите половина тело и во студената вода да останете најмалку една минута“, напишал Ноле.

Дали вие ќе се осмелите?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@iceman_hof how did we do? ❄️🥶🤟🏼 Constantine and I survived this mountain stream for 1 minute 45 seconds.. mindset is everything. The practice of ice baths looks crazy I know 😂 but it’s really beneficial for training the mind and body. Through various techniques (like breathing) we can calm ourselves enough to take on extreme conditions like this and more efficiently battle daily stress in our lives. I use Wim’s methods and find them beneficial for my life overall. “Mind over matter. Brain over body.” I suggest everyone to explore it and hopefully rise to this challenge! For those who dare, I challenge you to find an ICE COLD body of water outside and get in for at least 1 minute: - Must be winter and icy water outside - Must be only in underwear - Must have half the body submerged - Must be in for at least 1 minute Make sure to do your research and prepare as this can be pretty dangerous if you don’t follow Wim’s guidelines. Tag friends to do it with you and use #NoleChallenge when you share so I can see you guys. I’m so hyped for this, let’s goo!!!!!!! Idemooo!! 💪🏼 (I can share the full version of this on FB for #NoleFam if you guys want to see 😂) #iceman #wimhof #life #nature #breathing #meditation #reflect #mindset #justbreathe #wimhofmethod #innerfire #tbt

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Роналдо и плаќа на Џорџина да му ги чува децата

Роналдо и Џорџина веќе неколку години се во љубовна врска, а заедно ја имаат и ќерката Алана Мартина. Исто така Џорџина се грижи за другите три деца на фудбалерот.

Од врската со Роналдо, таа се подреди на семеен живот, но јасно е дека живее на високо ниво. Џорџина заработува многу со објавените фотографии на Инстаграм каде што рекламира разни брендови. Од објава добива околу 8.000 евра.

За да не се грижи за ништо Роналдо според информациите на „Кориере Дело Спорт“на нејзината сметка секој месец и уплаќа по 100.000 евра.

Ова и не е некое големо изненадување ако се знае колку Роналдо заработува од Јувентус и спонзорските договори. Само од Јувентус Португалецот добива 30 милиони евра по сезона.

Популарно