Маја била сведок на трагедијата на Коби!

Маја Виличиќ по потекло од Сплит,  веќе долги години живее и работи во Америка, синоќа била блиску до хеликоптерската несреќа во која животот го загуби легендарниот Коби Брајант.

Иако се уште со сигурност никој не може да каже која е причината за трагедијата во која животот го загуби Коби и неговата ќерка Џиана, се претпоставува дека причината била густата магла.

„Никој во Калифорнија не може да поверува дека Коби по вакво време влегол во хеликоптер. Веќе неколку дена овде има густа магла, особено на утро. Маглата е толку густа што може да се „сече“ со нож. Поради тоа веќе неколку дена доцнат летовите на главниот аеродром во ЛА. Медиумите овде тврдат дека маглата е главната причина за трагедијата“, објаснува Маја од Лос Анџелес.

Маја живее многу блиску до местото каде се урна хеликоптерот во кој беше Коби, неговата ќерка и уште седум други луѓе.

„Живеам некои 20-ина километри од местото на несреќата и околу 20 минути возење со автомобил. Еве точно сега додека ние зборуваме јас шетам и секаде околу мене е магла. Во овој дел од градот живеат богати Американци, а местото е помеѓу Малибу и Санта Моника“.

„Подрачјето Калабасас е многу брдовито и веројатно хеликоптерот удрил во ридот кој пилотот не можел да го види од маглата. Страшна трагедија, Коби беше една од најголемите легенди на градот Лос Анџелес“, открива Маја.

Ева Мендес-Наскоро ќе наполнам 46 години и секој ден сум благодарна што стареам

Американска актерка  и дизајнерка со кубанско потекло Ева Мендес пред неколку дена сподели видео во кое е со нова боб-фризура и секако тука беа и нејзините убави и нови креации. Не помина ни секунда, веќе се започна со коментирање и лајкање, но освен што имаше позитивни коментари имаше и еден негативен дека таа старее.

На тоа актерката дрско и гордо возврати дека благодарение на господ старее и дека тоа значи дека таа сè уште е тука и дека наскоро ќе наполни 46 години. „Во право си. Фала му на Бога што стареам. Тоа значи дека сè уште сум тука. Наскоро ќе наполнам 46 години и секој ден сум благодарна што стареам. Твојот коментар требаше да направи да се чувствувам лошо? Не направи да се чувствувам лошо. Се чувствувам благодарна. Па, фала ти што ме потсети дека сè уште сум тука“ – напиша Ева.

Со овој коментар таа докажа дека се разликува од останатите светски актерки.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

⁣Back to work. Design meeting. ⠀ My coworker getting her kicks and teasing me about my “cute” new hair. Thanks to @giannandreahair for making my mom life a helluva lot easier. 🖤⠀ Saturday meeting aesthetic ...EM for @nyandcompany Reilly Blazer and Qiana Palazzo pant which I lorve so much. Avail online if you care. Thought I’d let you know since lots of you ask what I’m wearing. 🖤⠀ Sending you all some extra love right now and always. Thank you for always sending me so much positivity and love through your comments. I read most of them when I can and it makes me so happy that there’s so much love around. I send it all right back. Ten fold. 🖤

A post shared by Eva Mendes (@evamendes) on

Внимавајте на кого се јавувате

Изминативе неколку месеци на социјалните мрежи се  појавија шпекулации дека повиците се од Литванија и Естонија. Граѓаните меѓусебно се предупредуваат да не одговараат на повиците, зашто телефонските сметки ќе им пораснат драстично. Тие ова го тврдат од претходни искуства. Броевите започнуваат на +370 (668), +370 (669), +48 780, +881 но не се исклучува можноста да има и други.

Јавноста се уште очекува одговор од телефонските оператори во Македонија, во врска со бројните дојдовни повици од неидентификувани броеви од странство кон наши корисници кои утринава пристигнуваат масовно.

– За да се избегнат било какви штети и шпекулации, има надлежни институции кои треба да го превенираат ова. Не сакам да верувам дека зад оваа масовност се крие таргетирана разузнавачка операција. За да нема шпекулации потребен е одговор – вели Фросина Ременски, која утринава добила повик од броевите.

Таа за „Слободен печат“ тврди дека сомнежот околу мотивите за повиците е основан.

– Вакви алатки има имаат и разузнавачките служби и дивите мобилни оператори – вели Ременски.

На социјалните мрежи се шпекулира дека повиците се од Литванија и Естонија. Граѓаните меѓусебно се предупредуваат да не одговараат на повиците, зашто телефонските сметки ќе им пораснат драстично. Тие ова го тврдат од претходни искуства. Броевите започнуваат на +370 (668), +370 (669), +48 780, +881 но не се исклучува можноста да има и други.

Видео: Овој татко е херој

Снимка на која еден  татко во Сирија како ја подучувал својата ќерка да се смее со бомби преправајќи се дека игра игра го обиколи светот.

Тригодишно девојче Салва се смее на видеото секој пат кога експлодира бомба, мислејќи дека станува збор за игра „смеење под бомби“, пишува Скај њуз. Нејзиниот татко Абдулах Ал-Мохамад ја уверил дека звуците доаѓаат од огномет или пушка за играчки.

„Таа е дете што не разбира што е војна“, рече тој за Скај њуз. „Одлучив да ја научам Салва на оваа игра  за да го сочувам нејзиниот дух, така што таа нема да има трауми поради војната“, додаде тој.

Видеото е снимено во Сармада, мал град во близина на сириската граница со Турција, каде што ова сириско семејство побарало засолниште од жестоките судири во Идлиб.

Популарно