Ќерката на сопружниците позитивни на корона вирус вработена како наставничка во Неготино, граѓаните вознемирени!

Вкупната бројка на лица позитивни на корона вирусот се искачи на 76 лица – информираат од МЗ.

Во текот на денот било потврдено дека двајцата сопружници од Кавадарци се позитивни на вирусот, откако утринава имаше информација дека бил тестиран само сопругот, чиј тест бил позитивен.

Во Кавадарци жителите се вознемирени, бидејќи заразената жена е началник на Одделение во болницата во Кавадарци, а пак нејзиниот сопруг е функционер во ЈП Македонски шуми. Поради тоа граѓаните стравуваат дека бројот на заразени во градот може да биде многу поголем. Нема информација како сопружниците се заразиле, односно дали неодамна патувале надвор од земјата.

По објавата на веста, и во Неготино се чувствува вознемиреност. Имено, ќерката на позитивните сопружници е вработена како наставник – дефектолог во основно училиште во Неготино.

Според информациите, таа работи со деца со попреченост. ,,Фокус” го контактираше министерот за здравство Венко Филипче, со цел да дознаеме дали наставничката е во карантин и дали ќе биде тестирана наскоро, но до објавата на текстот не добивме повратен одговор.

Според МЗ, од Кавадарци се тестира уште едно лице кое нема поврзаност со сопружниците.

Извор Фокус.мк

Во Скопје починаа двајца заболени од коронавирус

Министерото за здравство Венко Филипче рече дека еден од починатите бил на 91 годишна возраст, а вториот имал 31 година и бил во тешка здравстена стостојба. Две лица починаа на Клиниката за инфективни болести, извести министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека еден од починатите бил на 91 годишна возраст, а вториот имал 31 година и бил во тешка здравстена стостојба.

Засега, рече Филипче има 16 новозаразени, а 257 има вкупно заболени во Македонија. Четириесет и девет лица се на лекување на Инфективната клиника.

– На сите други пациенти ширум државата состојбата е стабилна. Двајца од пацинтите имаа втор негативен тест. Уште 5 лица ќе бидат деновиве наскоро тестирани по втор пат. Значи за 5 до 7 дена може да имаме 7 лица пуштени дома – рече Филипче.

Утре ќе е разрешена директорката на охридската болница

По вчерашната смрт на пациентката од Струга и нејзиното болничко незгрижување во охридската болница, денеска министерот за здравство Венко Филипче рече дека е донесена одлука директорката на болница во Охрид утре да биде разрешена.

По вчерашната смрт на пациентката од Струга и нејзиното болничко незгрижување во охридската болница, денеска министерот за здравство Венко Филипче рече дека е донесена одлука директорката на болница во Охрид утре да биде разрешена. Починатата беше на 66-годишна возраст од околината на Струга.

Пациентката имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен притисок. Според епидемилошката анкета, семејството на починатата жена непосредно пред прогласувањето на кризната состојба во Дебар (13 Март) биле на гости во Дебар и имале контакт со еден од таму заболените доктори, а по сознанието дека и тој е позитивен на коронавирус, семејството било во домашна самоизолација.

Откако се јавиле првите симптоми кај починатата, таа на 24 март закажала тестирање на коронавирус преку својот матичен лекар. Материјал за тестирање е земен на 26 март, а резултатите пристигнале во текот на вчерашниот ден.

Заради нагло влошената состојба на пациентката, матичниот лекар уште веднаш препорачал хоспитализација на Инфективното одделение во охридската болница, но до добивањето на резултатите вчера, пациентката не е примена во болница.

Венко Филипче : Двајца починати , едниот на 91 и еден на 31 годишна возраст, 16 новозаболени

Министерот за здравство , Венко Филипче со најнови информации за коронавирусот. Починати две лица, 91 годишен пациент и 31 годишна жена , новозаразени 16, вкупно 257 заболени со коронавирус во Македонија, информира министерот Венко Филипче.

На Инфективната клиника во Скопје примени тројца ново заболени од Скопје и Куманово, на клиниката досега се хоспитализирани 49 , стабилна е состојбата на сите други пациенти во болниците во Македонија .

Двајца имаат втор негативен тест, за два до три дена по нивните втори тестови уште седум пациенти ќе бидат пуштени на домашно лекување.

Популарно