Трагедија: мајка и син меѓу настраданите Во пожарот кој одзема 6 животи

Во пожарот што избувна рано утрово во Нов Белград  настрадаа шест лица, меѓу кои и мајка и син. Три лица биле евакуирани, а шест други се повредени.

Пожарот избувнал околу 4 часот во солитерот на улица Милутин Милановиќ, а интервенирале десет противпожарни возила.

Една жена, 68, се здобила со изгореници од втор степен и била однесена во болница.

Според првичните информации од местото на настанот, пожарот избувнал на седмиот кат, но се проширил на осмиот, деветтиот и десеттиот. Пожарникарите пронашле три лица кои не давале животни знаци во еден стан, едно тело во друг стан и две тела во третиот стан. 

Повредените во пожарот се пренесени во Ургентниот центар, како и во Воената медицинска академија. Неколку луѓе проголтале чад, но не животно загрозени.

Само благодарение на брзата интервенција на пожарникарите спречено е пожарот да се шири во другите делови на зградата.

- Пожарот сега е локализиран. Три возила на ВСJ „Земун“ со осум пожарникари, две возила на ВСЈ „Воздовац“ со осум пожарникари и пет возила „ВСJ Звездара“ со 14 пожарникари излегоа на теренот - изјавија за Блиц од српскиот МУП.

Видео на ОВОЈ ЛИНК и на ОВОЈ ЛИНК

ФОТО: Моќна фотографија која ги покажува жртвите на хероите на денешницата

Моќна фотографија од Белград ги покажува жртвите на хероите на денешницата.

На неа, полицаец и неговата сопруга, која е медицинско лице, си даваат поддршка преку стакло, додека и двајцата ги извршуваат своите работни обврски.

Коронавирусот досега одзеде шест животи во Србија

Во текот на ноќта во Србија починаa уште двајца пациенти кај кои е потврден Ковид-19.

Станува збор за К. С. (80), кој бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести, а претходно страдал од кардиомиопатија, хипертензија, хронично белодробно заболување и дијабетес, пишува „Блиц“.

Во вториот случај се работи за жена Б.П. (62) која била хоспитализирана во Клиничкиот центар во Ниш. Таа била на респиратор и под постојана грижа на медицинските тимови.

Според последните информации на српското Министерството за здравство, во Србија се регистрирани вкупно 384 потврдени случаи со Ковид-19, а починале 6 лица.

Бојко им одговори на бизнисмените: Продадете ги јахтите и скапите коли и така ќе им дадете плата на работниците

„Продадете ги скапите коли и јахти и така ќе дадете плата на работниците“ ! Ова е вчерашната легендарна изјава на Бојко Борисов на заедничката средба со бизнисмените од приватниот сектор во Бугарија.

На средбата бизнисмените се жалеле на Бојко Борисов дека не можат да дадат плата на работниците ,бидејќи цел приватен сектор бил погоден од мерките против Корона Вирусот во Бугарија.

Од како Борисов ги сослушал изговорил само една реченица по што го завршил својот состанок со големите бизнисмени.

Инаку, Бугарија е една од земјите која во регионот прва прогласи вонредна состојба.

Популарно