Кина стравува од нов бран на Ковид-19

Кина, извор на опасна наезда, во саботата објави рекорден пораст на увезени случаи на коронавирус, додека Кинезите се враќаат од странство, зголемувајќи ги стравувањата од втор бран на инфекции додека земјата се опоравува од првичниот.

Пекинг и Шангај се главни влезни места за враќање на студентите, од кои многумина се студенти кои се школуваат во странство, но мораа по одлуката за затворање на многу кампуси во САД и во Европа.

Вкупниот број на потврдени случаи во континентална Кина во петокот вечер беше 81,008, соопштија здравствените власти. Бројот на починати е 3.255, што е многу побавно отколку во првите денови на кризата.

Властите во Казахстан, Киргистан, Узбекистан и Туркменистан најавија нови ограничувања за спречување на ширењето на коронавирусот со зголемувањето на бројот на случаи во Централна Азија.

Во Казахстан, каде се потврдени 53 случаи, властите во саботата соопштија дека ги затвораат сите паркови во Алмати, најголемиот град во земјата, кој беше ставен во карантин оваа недела со главниот град Нур Султан.

Во Узбекистан, каде се пријавени 33 потврдени случаи, владата во петокот вечер соопшти дека ги затвора сите места за забава и чајџилници, како и забрана за големи свадбени прослави и други семејни прослави.

Во Туркменистан, кој досега нема пријавено ниту еден случај на зараза, локалните жители кои патувале кон и од главниот град Ашгабат, рекоа дека на контролните пунктови од полиција биле известени дека се забрануваат патувања што не се неопходни.

Владата во Киргистан денеска соопшти дека размислува за воведување на вонредна состојба од недела и утре ќе ги затвори окрузите каде е откриена инфекцијата.

Бројот на загинати во Иран од новиот коронавирус се зголеми за повеќе од 100 и денеска достигна 1.556 лица, а над 20.000 луѓе се заразени, изјави ирански претставник на Министерството за здравство.

Иран, една од земјите кои се најтешко погодени од пандемијата, објави дека починале 1.433 лица, а вкупниот број на луѓе со дијагностицирани со оваа болест во саботата е 20.610.

извор: novatv.mk

Американците тотално заборавија на тоалетната хартија

Продажбата на марихуана во САД расте бидејќи  луѓето се присилени да останат дома поради ширење на коронавирусот.

Затоа берзата на повеќето големи компании за канабис се зголеми нагло оваа недела по извештаите за голема побарувачка бидејќи потрошувачите се обидуваат да создадат снабдување од страв од затворање на продавници низ САД.

Според извештајот минатата недела, во Калифорнија и во Вашингтон, продажбата на марихуана скокна повеќе од 50 проценти, а се очекува продажбата да се зголеми и во другите држави.

Во Калифорнија и Њујорк продавниците за канабис се затворени, како и сите други продавници кои не се од витално значење.

Производството и продажбата на канабисодбиваат да ги затворат продавниците во држави каде марихуаната е легална.

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: Татко и син од Македонија убиени во Швајцарија- уапсено едно лице

Наум Колев (47) и неговиот син Доне (23) од струмичкото село Мокриево се убиени во Швајцарија во местото Соренс, во кантонот Фрибург. Нивните тела вчера биле пронајдени на фарма за коњи покриени со арско ѓубре, објавија швајцарски медиуми, а веста ја потврдија и жители на селото Мокриево.

Според швајцарскиот интернет портал „20 минути“, „татко и син, на возраст од 47 и 23 години, населени во кантонот Вауд, биле пронајдени мртви во регионот на Соренс (ФР). Тие веројатно биле убиени од огнено оружје, проценува кантоналната полиција на Фрибург“, пишува овој портал.

Семејството Колеви петнаесетина години живееле во Швајцарија и важеле за мирно и работливо семејство. Според струмичани што живеат таму, таткото и синот заминале во вторникот навечер од својот дом за да си ги повлечат дадените пари за купување на земјоделска механизација.

-Голема трагедија. Наум го знам од дете и неговиот животен пат. Беше чесен, кроток и работлив. Станува збор за прекрасно семејство, рече Петар Спасов, жител на селото Мокриево и поранешен градоначалник на општина Ново Село.

Според швајцарски медиуми, за убиството се сомничи триесет годишен маж, кој е уапсен и ја признал вмешаноста во убиството. При претресот кај него било пронајдено огнено оружје, а полицијата треба да ги утврди точните околности под кои биле убиени таткото и синот.

Рекордно зголемен број на заразени за 24 часа

Русија објави рекордно дневно зголемување на лицата заразени со новиот коронавирус.

Во текот на изминатите 24 часа, во Русија се пријавени нови 196 случаи, соопшти Националниот оперативен штаб за борба против ширењето на вирусот. Вкулниот број заразени во Русија достигна 1.036 во 58 региони.

Во Русија вчера почина едно лице и со тоа вкупниот број на починати лица од коронавирусот достигна до четири.

Седум лица се оздравени и со тоа вкупниот број на оздравени лица од коронавирусот во Русија е 45.

Популарно