Експерт открил поради што сапунот и водата се најдобра превенција

Вирологот Џон Вилијамс, шеф на одделението за педијатрија и инфектолошки болести на Универзитетот во Питсбург открил како правилно да ги миете рацете и зошто е тоа важно. Тој изјавил дека постојат 4 коронавируси кои циркулираат во човечкото тело регуларно, секоја година.

„Главно се причина за настинка, всушност три вида се вообичаени во случај на настинка кои не се смртоносни за луѓето“, рекол Џон Вилијамс. Под микроскоп коронавирусот има бодликави креви како круни. Под бодликавиот дел на површината се наошаат липиди, односно мастите.

„Обидете се да исчистите путер од сад само со вода, но тој нема да се извади. Потребна ви е сапуница да ја разгради маста. Сапунот и алкохолот се многу ефективни во разградување на мастите кои го облоѓуват вирусот. На тој начин вирусот станува неактивен така што не може да се врзе со ќелиите на организмот на човекот“ објаснил Вилијамс.

При миењето раце важно е да се тријат затоа што на тој наин се прави повеќе сапуница и после 20 секунди им оневозможува на бактериите и вирусите да се лепат за површините. Вирологот вели дека миењето раце со студена вода не е проблем, но дека поефикасна е топлата. Дезинфекциските средства на база на алкохол се ефективни само ако се употребуваат правилно. Таквите средства треба да содржат најмалку 60 отсто алкохол во себе, затоа што тој го убива вирусот.

„Важно е да земете доволно дезинфекциско средство за да биде покриена целата шака, задолжително да го протриете препаратот меѓу прстите. Хемиски, алкохолот ја разбива мембраната на бактериите и вирусите. Алкохолот е одличен за уништување бактерии, но не може да ги измие работите. Ако некој кивнал во шака, ќе мора да земе многу повеќе средство за бактериите и вирусите да не бидат активни. Кога се рацете во прашање подобар избор за сапунот и топлата вода“, заклучил вирологот.

Руски доктор предлага стар српски народен лек - испробајте го

Карамелизиран шеќер, млеко и путер - тоа е напиток од нашето детство на кој сите се сеќаваме бидејчи нашите мајки ни го подготвуваа секогаш кога ќе почневме да кашламе и да ги чувствуваме првите симптоми на грип. Постојат три начини да го направите овој напиток.

1. Шеќер, млеко и маст

Во лимено лонче или тенџере карамелизирајте 2 лажици шеќер, а потоа додека уште врие додадете млеко, па мешајте додека шеќерот не се растопи. Кога ќе го ставате во шолја додадете и напитокот е готов. 

2. Млеко, маст и мед

Млекото се загрева до вриење, а потоа се додава маст или путер. Кога напитокот ќе се излади, се додава лажица мед и се пие пред спиење. Ако чувствувате треска, најдобро е да се замотате во ќебе и да заспиете веднаш после овој напиток.

3. Шеќер, млеко и гранчиња жалфија

Шеќерот се карамелизира, а потоа се додава млеко. Додека тоа врие, во него се ставаат гранчиња жалфија, па после неколку минути течноста се трга од рингла и се цеди. Напитокот се пие додека е топол.

Дебелината е еден од главните и фатални фактори за зараза од Ковид-19

Дебелината е уште еден фактор кога станува збор за ризикот од заболување  со корона вирус. "Не е непознато дека во случајите на епидемија страдаат луѓе со прекумерна тежина – изјавила др Ивана Милошевиќ", инфектолог од Србија. Искуствата на  лекарите во светот,но и истражувањето  спроведено на Националниот здравствен сервис во Англија  покажало дека  повеќе  од 60 одсто од пацијентите кои се на интензивна нега поради Ковид 19  се дебели.

Стефан де Херт, некогашен председател на Европското друштво за анестеозлогија, обелоденил необјавени податоци од Италија за видот на пацијентите заболени од Ковида-19 кои биле примени на интезивна нега. “Просечната старост на сите заразени пациенти е 70 години, а еден од главните ризик фактори за прием на интезивна нега е дебелината”, рекол тој.

 Дидерик Хомерш, началник на оделението за интезивна нега во Ротердам рекол дека од 66 до 80 одсто од пациентите на интезивна нега со кои се сретнал биле дебели. “Иако сериозните облици на корона вирусот се јавуваат главно кај постарите пациенти, оние помладите од 50 години се без претходни здравствени тегоби и секој петти пациент е на интензивна нега. Жените покажуваат помалку симптоми од мажите а децата најчесто заболуваат без претходни тегоби”, додал тој.

Новиот извештаји од Англија покажува дека две третини од оние на кои им била потребна интензивна нега имале прекумерна тежна, пренесува “Metro.co.uk”.  Анализата на  Националниот центар за Интезивна нега за истражување ги опфатила сите случаи кои завршиле на интезивна нега во Англија, заклучно со минатиот четврток.

Утврдено е дека  од 196 пациенти дури 127 биле дебели, а 71 пациент имал индекс на телесна маса (БМИ) 30 или повеќе. Интересно е  дека од вкупниот број на пациенти 139 биле мажи, а 57 жени. Дебелината може да го ослаби имуниот систем и да допринесе на воспалението, а тоа ја отежнува борбата против микробите.Дебелината ги притиска белите дробови, го отежнува дишењето и го зголемува ризикот од компликации од Корона вирусот.

Дидерик Хомерш, началник на оделението за интезивна нега во Ротердам, при гостување на телевизиска емисија рекол дека  од 66 до 80 одсто од пациентите на интезивна нега со кои се сретнал биле дебели. Точната причина не е утврдена, но Хомерš напоменал дека тоа можеби е поврзано со фактот дека дијабетисот е често присутен кај дебелите луѓе, а веќе се знае дека луѓето со дијабетис се загрозени и додал дека вишокот на килограми го отежнува дишењето.

Питер ван дер Ворт  од Универзитетот во Гронинген тоа го потврдил.

“Скоро сите пациенти на оделението за интезивна нега се дебели. Не знаеме зошто, но тоа е толку забележително”, рекол тој.

Уште еден од низата стручњаци кои го потврдиле ова е и доктор Кристијан Дростен, еден од челните луѓе во борбата со Ковид-19 во Германија и ректор на  Институтот за вирусологија во Берлин.

“Знаеме, на пример, дека високиот индекс на  телесна маса е главен фактор на ризикот од Ковид-19, како што е и коронарната болест на срцето. Пнеумонијата го оптеретува кардиоваскуларниот систем, а ако тој систем веќе е оштетен ова може само да го надвладее.  Има многу луѓе од 35 до 50 години кои  живеат со таков ризик фактор”, изјавил Дростен.

На пиштолите за точење бензин може да има коронавирус

На пиштолите за точење бензин може да стои опасниот вирус Ковид-19, затоа е важно да се преземат потребни мерки за заштита.

И покрај социјалното дистанцирање, поединци и понатаму мораат да одат со своите автомобили  на работа или по храна и лекови.

За нив е неопходно од време на време да свратат на бензинска пумпа и да наточат бензин и главно никако не можат да избегнат контакт со пиштолот за гориво.

Експертите нудат неколку совети како да се пристапи на овој проблем: Носете со себе ракавици за еднократна употреба и задолжително ставете ги кога точите гориво. Можете да користите и повеќе хартиени марамчиња ако во некој случај сте заборавиле ракавици. Важно е да немате директен допир или веднаш после завршената работа да го фрлите тоа што сте го користеле како заштита.

Ракавици носете и за време на плаќањето, пред допирањето пари, апаратот за внесување ПИН код или просторот околу касата.

Популарно