Руски доктор предлага стар српски народен лек - испробајте го

Карамелизиран шеќер, млеко и путер - тоа е напиток од нашето детство на кој сите се сеќаваме бидејчи нашите мајки ни го подготвуваа секогаш кога ќе почневме да кашламе и да ги чувствуваме првите симптоми на грип. Постојат три начини да го направите овој напиток.

1. Шеќер, млеко и маст

Во лимено лонче или тенџере карамелизирајте 2 лажици шеќер, а потоа додека уште врие додадете млеко, па мешајте додека шеќерот не се растопи. Кога ќе го ставате во шолја додадете и напитокот е готов. 

2. Млеко, маст и мед

Млекото се загрева до вриење, а потоа се додава маст или путер. Кога напитокот ќе се излади, се додава лажица мед и се пие пред спиење. Ако чувствувате треска, најдобро е да се замотате во ќебе и да заспиете веднаш после овој напиток.

3. Шеќер, млеко и гранчиња жалфија

Шеќерот се карамелизира, а потоа се додава млеко. Додека тоа врие, во него се ставаат гранчиња жалфија, па после неколку минути течноста се трга од рингла и се цеди. Напитокот се пие додека е топол.

Раскошно јадење со лосос

Направете лосос со крцкава кора од рерна.

СОСТОЈКИ:

600 гр. лосос

40 мл. маслиново масло

30 мл. сок од лимон

15 гр. мед

2 чешни лук

20 гр. сенф

25 гр. бадеми лупени

2 струка магдонос

50 гр. леб бајат

1 лажиче сол

ПОДОТОВКА:

Се чистат филетите лосос и се става сол.

Се толчи лукот, се меша со масло и со сенф и мед, се ддава сок од лимон и малку сол.

Се меша додека не обели смесата и се премачкува рибата од сите страни.

Се мелат во блендер бадемите со леб и со магдонос.

Се става смесата врз лососот и се пече на плех со хартија на 200 степени 25 минути, додека не добијат златна боја.

Се сервира раскошното јадење со лосос со бело вино.

Подгответе плескавици од тиквици

Време е за лесни оброци…

СОСТОЈКИ:

4 изрендани тиквици

2 јајца

5-7 лажици пченично брашно

5 лажици пченкарно брашно

2 лажици гриз

бибер

лук во гранули

сув зачин

свеж магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Тиквиците исцедете ги од вода, додајте јајца, зачинете, додајте брашно и гриз. Убаво измешајте, да се соедини. Вадете плескавици со лажица. Пржете во врело масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Извор: Готви.мк

Летна мусака: Здрав оброк за целото семејство

Ако сте на диета, оваа мусака е вистински избор за вкусен ручек…

СОСТОЈКИ:

600 гр млади компири

4-5 зелени пиперки

1 праз

1 морков

50 гр ориз

зачинска пипер

1 поголем домат

малку зачини

сол

лук во гранули

масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Извор: Готви.мк

Популарно