Неколку поштари не го почитувале карантинот па заразиле 158 лица

Поштари не го почитувале карантинот и заразиле 158 лица, тврдат австриските медиуми.

Четворица вработени во центрите за дистрибуција на пошта во близина на Виена, Австрија не го почитувале карантинот и продолжиле да работат, иако биле заразени со корона вирус.

„Сега знаеме како коронавирусот влезе во центрите за дистрибуција на пошта“, изјавил неименуван извор во надлежната здравствена установа за виенскиот весник „Естерајх“.

Изворот посочи дека четири лица, кои биле позитивни на коронавирусот во Виена, ја игнорирале одлуката за карантин и продолжиле да работат во центарот во Хагенбрун како надворешна работна сила.

Тоа е можно затоа што виенските здравствени власти сè уште не го контролираат карантинот на самото место, туку само испраќаат СМС-порака до пациентите, кои можат да одговорат на тоа каде и да се.

Покраинската служба за криминалистички истраги во Виена започна истрага за случајот со инфекцијата што влегла во центрите на поштата.

Непридржувањето кон карантинот се третира како свесна закана за луѓето, а за тоа е предвидена казна до три години затвор.

Виенската полиција доби налог да провери дали неколку баратели на азил ја игнорирале одлуката за карантин.

извор: ulica.mk

Во Италија цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година

Во Италија, здружението за заштита на потрошувачи „Кодаконс“ процени дека во август, поради правилата за ограничениот број на луѓе на плажи, ресторани и други јавни места, цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година.

Резултатите од анкетата на јавното мислење покажуваат дека повеќе од 50 проценти од жителите на Италија не планираат летување, а од вкупниот број на оние кои ќе патуваат, 90,2 проценти од нив ќе го сторат тоа во рамките на границите на својата земја.

Се проценува дека почитувањето на мерките воведени за да се спречи ширењето на вирусот „Ковид-19“, кој тешко ја погоди Италија, ќе доведе до зголемување на цените.

Италијанската влада ги повика граѓаните ова лето да го поминат во својата земја, а како дел од пакетот мерки за ублажување на ефектите од епидемијата одредија бонус од 500 евра за семејствата со цел да им ги олеснат трошоците.

Сепак, Кодаконс процени дека чадорите, лежалките, паркингот, храната, пијалаците и другите услуги што се нудат на плажите ќе ги чинат Италијанците повеќе од порано.

Жителите на градот Самара направија “флешмоб” перформанс во знак на поддршка за медицинската сестра во бикини

Медицинската сестра Надежда Жукова, која е фотографирана во ковид болницата во Тула, само во бикини под заштитното одело, против која е започната дисциплинска постапка, доби поддршка од жителите на рускиот град Самара, кои се фотографираа во долен веш, исто како неа.

Жителите на градот Самара направија “флешмоб” перформанс во знак на поддршка за медицинската сестра во бикини, така што облекоа заштитно одело какво што носат здравствените работници, се фотографираа и сликите ги проследија на социјалните мрежи.

Тие велат дека сакале да ја поддржат Надежда Жукова, но и да испробаат како е да се работи во заштитно одело.

Кога нејзината фотографија се појави во јавноста, против неа беше започната дисциплинска постапка, но таа сепак нема да биде казнета, бидејќи доби огромна поддршка.

AВИОН БЕШЕ ПРИНУДЕН ДА СЛЕТА НА АВТОПАТ

Главниот пат на американската сојузна држава Мисури беше затворен затоа што авион слета на него поради проблеми со моторите.

Неколку патници од авионот биле преплашени поради ваквото слетување, но имале среќа што успеале да преживеат. Сето тоа благодарејки на вештината на пилотот.

Погледнете го видеото во продолжение.

извор: popara.mk

Популарно