Еве што му искоментира Борко на Шилегов

Борко Ристовски е меѓу оние кои бурно реагираа по вчерашната изјава на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, дека нема намера да го земе ФК Вардар со долгови, пренесе Спортмедиа.

Македонскиот репрезентативец и чувар на мрежата на актуелниот европски шампион со еден збор го искоментира ставот на Шилегов – БРУКА.

Легендата на Ливерпул „удри“ по фудбалерите на Вотфорд

Поранешниот фудбалер на Ливерпул и сегашен аналитичар за „Скај Спортс“, Џејми Карагер даде свое видување за односот на дел од фудбалерите на Вотфорд кои одбиваат да се вратат на тренинзи.

Меѓу нив предничи Трој Дини кој јавно призна дека не планира да се врати на тренинзите најмногу поради стравот дека ќе го зарази својот син кој има проблеми со дишењето.

Медиумите во Англија пренесоа дека половина од случаите кои вчера беа потврдени дека се позитивни со коронавирусот се токму од Вотфорд, но Карагер смета дека тренинг центрите во моментов се најсигурни места, па токму затоа добро е играчите да прифатат да се вратат на тренинзите.

– Дини зборуваше за своите грижи, најмногу за својот син, но и за тоа дека црните луѓе и азијатите се поризични групи. Но, сите одиме на бербер, во маркети и не знаеме кој веќе бил таму.

– Играчите со кои тренираат претходно се теситрани, па може да се каже дека тренинг центрите засега се посигурни од таквите места.

– Тренинг центирте се сигурни. Играчите кои се позитивни на вирусот го закачиле него од надвор. Би бил самоуверен доколку бев играч на Вотфорд, и би се вратил на тренинг знаејќи дека лицата кои имаат ковид- 19 се самоизолираат, -изјави Карагер.

Играчите на Вотфорд се исплашени по потврдата за тројца позитивни на Ковид-19

Повеќе фудбалери од првиот тим на Вотфорд одбиле да се појават на денешниот тренинг откако беше потврдено дека тројца членово на овој премиерлигаш биле позитивни на тестирањето за коронавируст.

Вчера од Премиер лигата потврдија дека од 748 тесирани, кај шестмина (фудбалери и фудбалски работници) тестовите биле позитивни на Ковид-19.

Капитенот на Вотфорд, Трој Дини од предходно одби да се врати на тренинг поради опасноста од вирусот . Поради истата причина поголемиот дел од првотимците денеска одбиле да тренираат.

Ситуацијата во Вотфорд дополнително ја искомпликува позицијата на лигата и најавениот рестарт. До крајот на оваа недела ќе има низа состаноци а ќе бидат извршени уште неколку масовни тестирања по што многу работи ќе бидат појасни.

Популарно