Фото: Мерлин Монро после таа

Необичната биографија на една од најистакнатите спортстки на 20 век, Катарина Вит, никогаш не остава никого рамнодушен.

Катарина Вит е родена на 3 декември 1965 година во западниот дел на Берлин. Од најраните денови, таа покажа талент за спорт, па затоа беше испратена во спортското средно училиште во Карл Маркс, денешниот Кемниц, поранешна Источна Германија

Пред неколку години таа направи документарен филм за нејзината фантастична кариера, а таа посвети голем дел на местото на нејзиниот најголем успех - Сараево.

Катарина Вит на Олимписките игри 1984 година во Сараево.

Ако кажете дека Катарина Вит беше најдобрата натпреварувачка во уметничко лизгање на сите времиња, има многу кои ќе тврдат дека не сте во право, но ретко кој нема да  се согласи дека таа беше најубава.

Да потсетиме, Катарина освои злато на Зимските олимписки игри во 1984 година во Сараево.

Во Сараево, на воодушевување на многумина, Катарина го освои златото со предност од една десетинка  пред фаворизираната Розалин Самерс од Америка. Германката успеа да изведе три троструки скока во слободната програма, што дотогаш не беше видео во женското лизгање.

Таа беше прогласена за „Спортистка на годината“ во Источна Германија и доби статус на модна и спортска икона.

По триумфот во Сараево, следуваше вистинското правило на Катарина Вит. Таа беше европски првак по ред: 1984, 1985, 1986, 1987 и 1988 година, а светската титула ја освои во 1984, 1985, 1987 и 1988 година.

Таа испушти злато само во 1986 година, кога беше втора. Во 1988 година, таа успеа да го одбрани своето олимписко злато во Калгари.

Таа не само што таа ги поместуваше границите на акробатиката и грациоозноста на натпревари, туку и ги турна границите со привлечни, честопати провокативни „фустани“ што ги носеше на натпреварите.

Таа за магазинот „“Mejl on sandej“ и ги откри своите откритија од досието што имаше можност да ја прочита по падот на Берлинскиот ид, односно ГДР. Таа зборуваше да ги отфрли обвиненијата дека е соработник на службата „Штази“. Таа доживеа голем шок кога дозна дека колку рано започнале да ја следат.

- Таа има осум години и е многу талентирана - напишана е првата реченица, што значи дека таа била под надзор како дете.

Тој тврди дека агентите напишале многу глупости во извештаите ...

- Во еден извештај тие напишале дека сум водела  љубов во хотелска соба од 20 до 20:07 часот! Јас, всушност, седев и разговарав со еден пријател. Во еден момент, неколку минути замолчивме, а она што тие го напишаа беше глупост .

Дневен хороскоп

ОВЕН

Денешната атмосфера во работното опкружување е прилично напната и вие сте понервозни од обично. Во вашиот љубовен живот постојат повеќе од една симпатија. Ве мачи зголемениот притисок.

БИК

Можеби ќе дојде до помали промени на работното место со кои нема да бидете задоволни. Ако сте во врска, ќе поминете убав ден со партнерот. Поволен ден за нови познанства на слободните Бикови. Ви треба масажа.

БЛИЗНАЦИ

Со колегите имате добар однос и заедно градите позитивна атмосфера. Ве очекува пријатен ден. Подготвени сте за нови познанства, авантури и интересни настани. Денес е добар ден за флерт. Проблеми со црниот дроб.

РАК

Може да се надевате на подобрување на финансиската состојба. Ако чекате резултати од некое судење, ќе бидете задоволни. Многу ви се допаѓа една посебна личност, но го криете тоа. На полето на здравјето немате проблеми.

ЛАВ

Добро се снаоѓате во секоја работа која подразбира комуникација со луѓе. Добро сте расположени и тоа го пренесувате на луѓето околу вас. Саканата личност поминува низ тежок период во животот, а вие сте покрај неа. Чувствувате исцрпеност.

ДЕВИЦА

Не се надевајте дека ќе имате многу слободно време. Ве чека напорен период на работа исполнет со обврски. На љубовно поле ве чека мирен ден. Со партнерот се сложувате одлично. Внесувајте повеќе витамини.

ВАГА

Денес ве чека ден без посебни оптеретувања во кој ќе можете да бидете опуштени и без премногу труд да покажете добри резултати. Ве очекува интересно попладне за ново познанство. Одлично здравје.

ШКОРПИЈА

Ве очекува прилика за добра заработка која потекнуваа од некоја личност од странство, без разлика дали станува збор за важен клиент или инвеститор. Личноста која ви се допаѓа ви дава сигнали и постои флерт. Проблеми со грлото.

СТРЕЛЕЦ

Ако чекате вистински момент за реализација на своите планови на деловно поле, денешниот ден е исклучиво поволен за такво нешто. Може да очекувате позитивен одговор од саканата личност. Водете сметка за белите дробови.

ЈАРЕЦ

Нема да може да остварите сѐ што посакувате, но имајте на ум дека сте склони себеси да си зацртате многу високи и нереални цели. Ако постои личност од минатото на која и се враќате, денес е ден за средба со неа. Посетете доктор.

ВОДОЛИЈА

Вие генерално добро се снаоѓате во кризни ситуации и денес тоа многу ќе ви значи бидејќи ве чека прилично стресен ден. Саканата личност максимално ви угодува иако не и е лесно. Здравјето е одлично.

РИБИ

Иако по мислењето на многумина имате премногу големи амбиции, се чувствувате доволно способни да ги остварите. Денес е денот кога може тоа и да го докажете. Можеби вашата симпатија не е свесна што чувствувате за неа. Главоболка.

(Видео) Кога погледнаа внатре, истражувачите открија…

Кога во Рим сред улица се отвори дупка, беше откриен уште еден скриен дел од италијанската престолнина.

Дупката, околу 2,5 метри длабока и 3 метри долга, се појави минатиот месец на популарно место меѓу туристите, а во меѓувреме е откриено дека под неа се крие античка калдрма.

За среќа, штета е избегната поради пандемијата на вирусот, поради кој немаше туристи. Сепак, благодарение на дупката, граѓаните сега може да видат како изгледал нивниот град пред новата ера.

Истражувачите велат дека знаеле за античките камења со години, но не се осмелувале да почнат со копање за да не ги оштетат. Првпат се откриени во 90-те години на минатиот век.

Популарно