Албанец протеран од Црна Гора зошто развиорил албанско знаме на манифестација во Бар

И. Д.(64) по националност Албанец е протеран од Црна Гора во траење од еден месец и казнет со 300 евра поради незаконско истакнување и виорење на знамето на Република Албанија на манифестација во Бар.

Лицето го развиoрил албанското знаме на манифестацијата ,,Краинска косетнијада“.

Полицијата поднесе предлог за покренување на прекршочна постапка пред обвинителството во црногорскиот град, Бар.

Министерот за здравство Лончар посочи дека претседателот на Србија бил во животна опасност

Министерот за здравство на Србија,Златко Лончар денеска истакна дека лекарите го спасиле животот на претседателот на Србија  Александар Вучиќ, кој во петокот попладнето е примен на Воеаната медицинска академија во Белград, поради кардиоваскуларни проблеми.

- „Претседателот има хронични проблеми со срцето. Веднаш по приемот е оценето дека животот на Вучиќ е загрозен. Во ВМА ги превземаа сите мерки за санирање на сериозната ситуација, а Вучиќ добро изреагирал на терапијата“, рече Лончар.

Вучиќ пак вчера се заблагодари за грижата и порача дека од понеделник е назад на работните обврски.

- „Им благодарам на докторите и персоналот на ВМА. Им благодарам на сите што се грижеа. Веќе од понеделник ќе бидам во полн работен погон“, напиша тој.

ВИДЕО: Се обиде да му го земе пиштолот на полицаецот

На снимка што се појави на социјалните мрежи се гледа како полицајци се обидуваат да разговараат со мигрант, осомничен за кражба, кога тој во еден момент се обидува да му го одземе пиштолот на еден од полицајците. Инцидентот се случил во Белград.

Патролата пристигнала за кратко време, но мигрантот ги оттурнал полицајците, обидувајќи се да дојде до пиштолот.

За среќа на крајот е уапсен

Популарно